EN

14.10.2020, 13:54 Wersja do druku

Kraków. Stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego – III edycja

Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego zostało powołane po to, by wspierać zdolnych i nonkonformistycznie myślących młodych ludzi. Wsparciem jest stypendium finansowe oraz uczestnictwo w programie mentoringowym. 14 października rusza kolejny nabór kandydatów, zakończenie przyjmowania zgłoszeń – 28 listopada 2020 roku. To już trzecia edycja, w dwóch poprzednich wyłoniono dwóch głównych laureatów i dwudziestu finalistów. Kapitułę Stowarzyszenia tworzą menedżerowie i eksperci reprezentujący różnorodne dziedziny i branże.

Inne aktualności

Przyszli stypendyści powinni mieć 18-26 lat, myśleć i działać w sposób oryginalny i samodzielny, często pod prąd i poza utartymi ścieżkami. 

W ubiegłych latach kapituła nagrodziła Agnieszkę Pałkę, wówczas uczennicę Technikum Łączności nr 14 w Krakowie, założycielkę startupu GetDressed, w którym sztuczna inteligencja pomaga w doborze ubrań i stylizacji oraz prezeskę fundacji SEED, uczącej młodych ludzi przedsiębiorczości oraz Szymona Zakrzewskiego, studenta wzornictwa na warszawskiej ASP, który zajmuje się designem krytycznym. Wśród jego projektów znajduje się np. półka, uginająca się pod ciężarem… jednej książki, co ma zwrócić uwagę spadający poziom czytelnictwa w Polsce. 

Stypendium cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodych ludzi, z roku na rok, rośnie liczba zgłaszających się, w sumie o stypendium zabiegało 250 osób. Po dwóch pierwszych edycjach stypendium widzimy, że taka forma wsparcia, jaką my proponujemy jest bardzo potrzebna młodym ludziom. Stypendyści doceniają fakt, że kapitułę tworzą praktycy, osoby z tzw. dorobkiem, które w sposób bezpośredni dzielą się z nimi swoimi kompetencjami. Dla laureatów ważne jest to, że są traktowani po partnersku, z zainteresowaniem. Dla nas, członków Kapituły, to jak spłacanie zaciągniętego kiedyś długu, każda i każdy z nas przyznaje, że spotkał na swojej drodze kogoś, kto był dla niego mentorem, autorytetem, który w pewnym sensie go ukształtował i miał wpływ na jego wybory – podsumowuje Krzysztof Głuchowski.

Nabór do drugiej edycji stypendium rozpoczyna się 14 października przez stronę stypendiumwyspianskiego.pl/, a przyjmowanie zgłoszeń zakończy się 28 listopada 2020 roku. Kwota stypendium wynosi 12000 zł. 

Kolejnego laureata poznamy 15 stycznia 2021 roku, w rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego. 

*** Stowarzyszenie im. Stanisława Wyspiańskiego powstało w marcu 2019 roku. Kapitułę tegorocznej edycji stypendium tworzą: Krzysztof Głuchowski, menedżer kultury, obecnie dyrektor Teatru im. J. Słowackiego, Ilona Dzierżanowska, menedżer, ekspertka digital transformacji, animatorka inicjatyw społecznych, Jacek Szołtysek, wykładowca akademicki, prof. Piotr Buła, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Joanna Heidtman, psycholog, socjolog i trenerka biznesu, Przemysław Powalacz, menedżer, prezes Geberit Polska, Adrian Burzyk, menedżer, Szymon Ziobrowski, promotor natury, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Krzysztof Wróbel, lekarz kardiochirurg, Paulina Donicz, lekarka, organizatorka misji medycznych, propagatorka medycyny w stylu życia, Daniel Miak, co-founder & CTO GetDressed, członek fundacji SEED.

Źródło:

Materiał własny