EN

7.02.2025, 13:42 Wersja do druku

Wrocław. Odszedł Maciej Kieres

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Macieja Kieresa, naszego Wspaniałego Kolegi i wieloletniego Pracownika Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Kierownika Działu Muzyki i Projektów Audiowizualnych. Bliskim Maćka składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dyrekcja i zespół OKiS we Wrocławiu

na zdj. Maciej Kieres /mat. pras.

O Maćku można by napisać bardzo wiele – pianista, kompozytor, reżyser, dokumentalista filmowy, dziennikarz telewizyjny, harcerz. Pasjonat sztuki i niestrudzony organizator życia kulturalnego. Dla nas – Kolegów i Koleżanek z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – był przede wszystkim ogromnym autorytetem, oddanym Kolegą…

Maciej Kieres związany był z OKiS we Wrocławiu od 2001 roku, a w ostatnich latach kierował Działem Muzyki i Projektów Audiowizualnych, z powodzeniem łącząc aktywną działalność muzyczną z działalnością filmową.  Był inicjatorem i głównym twórcą cyklu filmowego „Dolny Śląsk Pełen Historii”,  w ramach którego wyreżyserował 20 filmów dokumentalnych i reportaży dotyczących historii, zabytków i ważnych postaci Dolnego Śląska. Za swoją twórczość dokumentalną był wielokrotnie nagradzany.

Powszechnie znany był jako pomysłodawca i realizator setek wydarzeń artystycznych na Dolnym Śląsku, niezliczonej ilości koncertów oraz festiwali muzycznych, które na stałe wpisały się w krajobraz kulturalny regionu. Był inicjatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Maj z Muzyką Dawną, organizowanego od 1992 roku we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, który prezentuje muzykę wokalno-instrumentalną dawnych mistrzów. Współorganizował Międzynarodowy Festiwal im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, promując twórczość jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków XIX w. Współtworzył Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju, m.in. jako jego wieloletni rzecznik prasowy. Od 2017 r. koordynował Polsko-Gruziński Festiwal Kultury, w ramach którego organizował  koncerty gruzińskich artystów na Dolnym Śląsku, a także propagował polską kulturę w Adżarii.

Był wieloletnim współpracownikiem TVP Wrocław, cenionym dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, autorem i realizatorem wielu widowisk muzycznych realizowanych dla Telewizji Polskiej.

Jako wykształcony muzyk i absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej przez wiele lat współpracował jako kompozytor, aranżer i akompaniator ze znanymi artystami polskiej sceny rozrywkowej, m.in. z Violettą Villas, Grażyną Barszczewską czy Maciejem Damięckim.

Za swoje zasługi dla sztuki i kultury został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Super Diamentem Wrocławia, który otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Wrocławia w 2023 r.

Dla nas był przede wszystkim człowiekiem z niespożytą energią życiową, poczuciem humoru, czarującym uśmiechem i nieprzejednaną upartością. Prawdziwą duszą towarzystwa. Praca była jego pasją i życiem, do ostatniego dnia pozostał Dyrektorem Artystycznym Festiwali Muzycznych, układając programy i planując koncerty.

7 lutego o 18.10 na antenie TVP HISTORIA oraz TVP HISTORIA 2 prezentowany będzie film dokumentalny „Komandor” w reżyserii Macieja Kieresa, opowiadający historię legendarnego Biegu Piastów i jego pomysłodawcy, Juliana Gozdowskiego.

Źródło:

Materiał własny