EN

13.09.2022, 17:34 Wersja do druku

Kraków. Stary Teatr ogłasza plany na nowy sezon

Adaptacje powieści „Genialna przyjaciółka" Eleny Ferrante i "Baśni o wężowym sercu..." Radka Raka zobaczymy na scenie Starego Teatru w Krakowie w nadchodzącym sezonie. Oprócz tego instytucja zaprasza gości m.in. na czytania performatywne i spotkania z salonem poezji.

mat. teatru

Inne aktualności

Wśród planów na sezon 2022/2023, które zaprezentowane zostały podczas wtorkowej konferencji prasowej, znalazło się siedem premier. Sezon ten zainauguruje listopadowa adaptacja powieści "Baśń o wężowym sercu" w reżyserii Beniamina M. Bukowskiego, w której punktem wyjścia dla twórców stanie pytanie o tożsamość - tę osobistą, społeczną i polityczną.

Kolejny, grudniowy spektakl to wydarzenie muzyczne, nawiązujące do roku romantyzmu polskiego, czyli "Książę niezłomny" wg dramatu Pedra Calderona de la Barca, w przekładzie Juliusza Słowackiego, którego reżyserii podjęła się w Małgorzata Warsicka. W tym samym miesiącu widzowie zobaczą też "Art of Living" w reż. Katarzyny Kalwat, inspirowane książką "Życie instrukcja obsługi" autorstwa Georgesa Pereca.

Nowy rok również rozpocznie się od muzycznego wydarzenia, czyli "Opery za trzy grosze" Bertolta Brechta. "Większość scen posługuje się aranżacjami tego tekstu muzycznego, natomiast my mamy zamiar wystawić go w oryginalnej instrumentacji Kurta Weilla. Mamy nadzieję uruchomić też naszych grających aktorów, bo mamy świetnych perkusistów i gitarzystów, którzy będą śpiewać i - mam nadzieję - grać" - wyjaśniła kierowniczka muzyczna sceny Justyna Skoczek.

W marcu z kolei widzowie zobaczą adaptację książki "Genialna przyjaciółka" Eleny Ferrante, którą na scenie pokaże reżyserka Ewelina Marciniak. Maj z kolei przyniesie premierę dramatu "Niemęski" Darii Kubisiak. "To spektakl, w którym staraliśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych widzów i założeniu, że jeśli coś sprawdziło się w mniej rozbudowanej formie i spotkało się z dużym zainteresowaniem, to warto w to zainwestować. W zeszłym roku dramat ten miał skromną szansę zaistnieć podczas naszych czytań performatywnych, a teraz zostanie zrealizowane pełnoprawne przedstawienie" - wyjaśnił Beniamin M. Bukowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych sceny.

"Co do wielkiego finału naszego sezonu - jeżeli chodzi o tytuł, to pozwolimy sobie na to, aby pozostał on jeszcze zagadką. Natomiast możemy powiedzieć już o nazwisku; będzie to znany, ale wzbudzający wiele dyskusji w ostatnim sezonie teatralnym w Polsce Luk Perceval, który na Dużej Scenie naszego teatru zrealizuje swoje drugie przestawienie w Starym" - podkreślił Bukowski. "Po jego ostatnich premierach jesteśmy przekonani, że na pewno zaproponuje coś niesamowitego" - dodał.

Nadchodzący sezon to jednak nie tylko sceniczne adaptacje, ale też szereg wydarzeń towarzyszących. Teatr zaprasza m.in. na czytania performatywne w ramach Sceny kobiet; prezentowane tam sztuki - w interpretacji aktorów Starego Teatru - skupione będą na kobietach i kobiecej perspektywie. Ich reżyserii podjęły się artystki młodego pokolenia - Zofia Gustowska, Zdenka Pszczołowska i Olga Ciężkowska. Teatr kontynuował będzie też coniedzielne spotkania w ramach Krakowskiego Salonu Poezji - początek już w październiku, a cykl zainaugurują Anna Polony i Jacek Romanowski, którzy zaprezentują prozę poetycką Bruno Schulza.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne