03.03.2021, 15:56 Wersja do druku

Kraków. Pojedyncze zwolnienia w Bagateli, potrzeba fachowców

Inne aktualności

Nowa dyrekcja Teatru Bagatela w Krakowie rozwiązała umowy o pracę z dwoma pracownikami działu artystycznego i równocześnie widzi potrzebę wzmocnienia kadry o wyspecjalizowanych fachowców.

Część pracowników nieoficjalnie i anonimowo skarży się na trudną atmosferę w placówce; mowa także o słownym podważaniu ich kompetencji przez nową dyrekcję.

W połowie 2020 r. miasto Kraków poinformowało, że nowym dyrektorem Teatru Bagatela został były sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej i były wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec, a dyrektorem artystycznym reżyser, aktor, satyryk i producent telewizyjny Krzysztof Materna. Wyrobiec zastąpił na stanowisku Henryka Jacka S., który został oskarżony o mobbing i nadużycia seksualne.

Jak powiedział w środę PAP Andrzej Wyrobiec, placówka rozwiązała umowy o pracę z dwoma pracownikami działu artystycznego. - To naturalne, że w instytucjach zmieniają się pracownicy – skomentował zapytany o przyczyny tych wypowiedzeń.

Dyrektor podkreślił, że nie ma planów kolejnych zwolnień. W placówce pracuje 116 osób na etatach i sześciu aktorów gościnnie. - Z aktorami gościnnymi umowy o współpracy podpisane są do 31 sierpnia. Nie mamy intencji ich wypowiadać ani kończyć współpracy. Ale Covid każdego dnia weryfikuje nasze plany – powiedział Andrzej Wyrobiec.

W jego ocenie działy artystyczny i techniczny Bagateli powinny zostać wzmocnione o wyspecjalizowanych fachowców.

Dyrektor dodał, że problemy ekonomiczne teatru nasila epidemia, spektakle grane są sporadycznie, ale - jak podkreślił - Bagatela nie będzie rozwiązywać trudnej sytuacji finansowej kosztem pracowników, a będzie szukać innych rozwiązań. - Mamy znakomity zespół, świetnie się z nim współpracuje – zaznaczył Wyrobiec.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne