EN

1.12.2020, 08:52 Wersja do druku

Kraków. Pogrzeb Haliny Kwiatkowskiej. Artyści i ludzie sztuki pożegnali krakowską aktorkę

Inne aktualności

W poniedziałek 30 listopada na cmentarzu Rakowickim odbył się pogrzeb Haliny Kwiatkowskiej, krakowskiej aktorki, pedagog, pisarki i podróżniczki. Artystka zmarła 12 listopada w Konstancinie, miała 99 lat.

Prof. Halina Kwiatkowska była przez czterdzieści lat wykładowcą krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (obecnie Akademia Sztuki Teatralnej im. St. Wyspiańskiego). Uczyła piosenki, prozy, wiersza, a w końcu stworzonego przez siebie przedmiotu - "kultury bycia". Wychowała 586 studentów.

Wraz z Ewą Otwinowską napisała dwie sztuki teatralne - "Ogłoszenie matrymonialne" i "Sytuację bez wyjścia".

Była autorką książek wspomnieniowych: "Porachunki z pamięcią", "Wielki Kolega", "Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret" (współautorstwo Bruno Miecugow) oraz "Nie ma takiej świętej".

Artystka związana była z krakowskimi teatrami im. Słowackiego i Starym oraz przez dwadzieścia lat z „Jamą Michalika”. Zniewalała urodą i wdziękiem w rolach amantek, bawiła finezją i lekkością w rolach komediowych. Kilkadziesiąt zagranych ról bardzo - od klasycznej komedii po beckettowski egzystencjalizm - powstało we współpracy z najwybitniejszymi reżyserami.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kraków. Pogrzeb Haliny Kwiatkowskiej. Artyści i ludzie sztuki pożegnali krakowską aktorkę

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła