EN

10.06.2021, 18:03 Wersja do druku

Kraków. Pałac Potockich – nowy adres na mapie wydarzeń kulturalnych

Spotkania z poetami i pisarzami, warsztaty literackie dla rodzin z dziećmi, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych oraz dyskusje na różne tematy – to plan wydarzeń na nadchodzące miesiące w Pałacu Potockich w Krakowie.

Inne aktualności

Władze Krakowa chcą, by mieszczący się przy Rynku Głównym 20 pałac stał się nowym adres na mapie wydarzeń kulturalnych.

"Cieszymy się, że możemy wreszcie otworzyć podwoje tego miejsca. Chcemy, by tutaj doszło do spotkania partnerów, którzy budują markę Krakowa jako miasta kultury i chcemy przypomnieć mieszkańcom, że to przestrzeń naszej wspólnej odpowiedzialności. To będzie miejsce otwarte i gościnne" – mówił w czwartek pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski, podkreślając, że ważna jest współpraca wszystkich środowisk kultury.

Współgospodarzami Pałacu są Krakowskiej Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Ale Pałac Potockich ma być otwarty na współpracę i działalność kulturalną spoza głównego nurtu – ofertę organizacji pozarządowych, kolektywów, aktywistów, animatorów i mniejszych instytucji.

"To będzie miejsce festiwalowe, ale też miejsce małych spotkań, które do tej pory nie miały swojego domu. Pracownicy KBF są do dyspozycji tych niewielkich organizacji i małych spotkań, dla tych, którzy chcą korzystać z tych pomieszczeń. Będziemy na bieżąco prowadzić kalendarz wydarzeń. To miejsce w samym centrum miasta jest dla mieszkańców. Chcieliśmy, żeby Pałac Potockich nie zamienił się w miejsce komercyjne, ale tętnił tym, co w Krakowie w kulturze najlepsze" – zadeklarowała dyrektor KBF Izabela Błaszczyk.

Od lutego tego roku w piwnicach Pałacu Potockich działa Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, a na parterze księgarnia Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Jesienią w pałacowych wnętrzach przy współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej otwarta zostanie wystawa "Jarmark cudów" - nowa wersja bardzo popularnej ekspozycji "Szuflada Szymborskiej", która była dostępna w Kamienicy Szołayskich, oddziale MNK. Na pierwszym piętrze będą odbywać się wydarzenia literackie.

W ramach "Premier Krakowa Miasta Literatury UNESCO" w czerwcu odbędą się spotkania z Lilianą Hermetz, pierwszą laureatką Nagrody Conrada (piątek o godz. 18) oraz z Romą Ligocką, która opowie o książce "Siła rzeczy" (17 czerwca o godz. 18).

W cyklu rozmów pod opieką Jakuba Kornhausera "Wszystkie słowa na P", poświęconych poetyckim przedsięwzięciom awangardowym, eksperymentalnym i niejednoznacznym 15 czerwca o godz. 18 zaplanowane jest spotkanie "Awangarda dzisiaj" z udziałem Anny Kałuży, Elizy Kąckiej i Jakuba Skurtysa.

Co niedziele w Pałacu Potockich będą się odbywać spotkaniami z twórcami literatury dla dzieci, aktywnością plastyczną, muzyczną, ruchową.

Dzięki współpracy z Kinem Pod Baranami od czerwca do grudnia Pałac Potockich stanie się kameralnym kinem, w którym co miesiąc będą prezentowane będą trudnodostępne filmy fabularne i dokumentalne związane z Krakowem. 29 czerwca zaplanowano projekcję "Doliny Issy" - adaptacji utworu Czesława Miłosza w reżyserii Tadeusza Konwickiego.

W mieszczącym się w pałacu mieszkaniu miasto będą gościli pisarze rezydenci. Pierwszym była reporterka Beata Szady, kolejnym tłumacz Krzysztof Umiński. Ich pobyty w Krakowie będą też okazją do spotkań z publicznością.

Pałac Potockich miał w swoich dziejach różne nazwy: kamienica Zbaraskich, Jabłonowskich. Dzieje budynku sięgają końca XIII wieku. Pełnił różne funkcje. W średniowieczu była tam łaźnia, potem w XVI wieku księgarnia, zaś później obiekt stał się rezydencją magnacką. W kolejnych stuleciach przechodził w posiadanie kolejnych bogatych rodów, podlegał przebudowom, a po II wojnie światowej został odnowiony i był siedzibą Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, zaś w ostatnich latach Goethe-Institut.

O jego historii i tajemnicach będzie można posłuchać podczas oprowadzania "Pałac od kuchni" (12, 19 i 26 czerwca o godz. 11). Przewodnikiem po obiekcie będzie dr Michał Wiśniewski – historyk architektury związany z Instytutem Architektury i Międzynarodowym Centrum Kultury.

Miasto wynajmuje kamienicę od prywatnej właścicielki.

Źródło:

PAP