EN

9.11.2022, 17:40 Wersja do druku

Kraków. Operowa interpretacja „Tanga” Sławomira Mrożka

fot. Jarosław Budzyński / mat. teatru

„Tango” Michała Dobrzyńskiego według dramatu Sławomira Mrożka będzie można zobaczyć w przyszły weekend w Krakowie. Produkcja Warszawskiej Opery Kameralnej z udziałem Opery Krakowskiej zostanie wystawiona na scenie przy ul. Lubicz.

Jeden z najgłośniejszych dramatów w historii polskiej literatury został przełożony na język opery. Prapremiera spektaklu odbyła się w 2017 roku w Warszawskiej Operze Kameralnej, teraz operową interpretację "Tanga" będzie można zobaczyć w Krakowie. 19 i 20 listopada produkcja WOK z udziałem Orkiestry Opery Krakowskiej pod kierownictwem dyrektora prof. Piotra Sułkowskiego zabrzmi na scenie przy ul. Lubicz.

"+Tango+ Sławomira Mrożka, uznawane za jedno z najwybitniejszych dramatów powojennej Polski, w swojej wieloznaczności i ponadczasowości wydaje się wręcz wymarzonym fundamentem do eksperymentu z formą i konwencją – do stworzenia na jego bazie opery" - podkreśla dyrektor Opery Krakowskiej Piotr Sułkowski. "Wyzwania tego podjął się uznany młody kompozytor Michał Dobrzyński, który napisał muzykę do opracowanego przez siebie libretta, opartego na pierwowzorze Mrożka" - dodaje.

"Tango" Michała Dobrzyńskiego według dramatu Sławomira Mrożka kreśli portret społeczeństwa w kryzysie tożsamości. Do realizacji spektaklu Warszawska Opera Kameralna zaprosiła Macieja Wojtyszkę. Reżyser znał Mrożka osobiście, w latach 90. przygotował też krakowską prapremierę "Miłości na Krymie".

"Potencjał ma ten tekst ogromny, a jego muzyczność jest inspirująca" – zaznacza Wojtyszko. "Sądzę, że pomysł, aby właśnie na bazie +Tanga+ stworzyć polską operę, zasługuje na uznanie. Oto mamy mądry, przewrotny utwór literacki i myśli zawarte w słowach, które wręcz podpowiadają dźwięki, proszą, aby je usłyszeć" - przyznaje reżyser.

Scenografię stworzyła Katarzyna Gabrat-Szymańska, kostiumy Wiganna Papina, choreografię i ruch sceniczny opracował Jarosław Staniek. W rolach bohaterów dramatu Mrożka publiczność usłyszy Jana Jakuba Monowida (Artur), Piotra Nowackiego (Edek), Karola Skwarę (Eugeniusz), Joannę Freszel (Eleonora), Marzannę Rudnicką (Eugenia), Piotra Płuskę (Stomil) i Aleksandrę Żakiewicz (Ala). Solistom towarzyszyć będą Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Orkiestra Opery Krakowskiej.

Źródło:

PAP

Autor:

Julia Kalęba