EN

7.10.2022, 18:14 Wersja do druku

Kraków. „Noc w przyrodzie” 30-lecie Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida

Można się zdziwić, że w Nowej Hucie, kojarzonej kiedyś z kombinatem i skażeniem środowiska, działa nieprzerwanie od 30 lat Pracownia Animacji Ekologicznej. Powstała w 1992 r. w Zakładowym Domu Kultury Huty im. Tadeusza Sendzimira, a późniejszym Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida. Pracownia była pierwszą taką jednostką, która zaistniała w ramach krakowskich instytucji kultury.

Fot. Z Archiwum Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida

Inne aktualności

Rozpoczęła swoją działalność w czasie powolnego wzrostu świadomości ekologicznej, z inicjatywy ówczesnej dyrektorki Danuty Szymońskiej. Od samego początku oferta programowa była adresowana do różnych grup odbiorców: nauczycieli, uczniów, mieszkańców Krakowa i przedstawicieli mediów. Bogaty wachlarz tematów odpowiadał na ważne i aktualne problemy środowiskowe. Zainicjowany w 1995 roku projekt „Miasto-Ogród” akcentował znaczącą rolę mieszkańców w kształtowaniu zieleni miejskiej. To, co teraz uważa się za standard, wtedy wymagało merytorycznego wsparcia i skutecznej promocji. Temat zieleni miejskiej był i wciąż pozostaje w Pracowni nadrzędnym. To dzięki staraniom Pracowni, w 2003 roku sukcesem zakończył się proces objęcia ochroną prawną terenu Łąk Nowohuckich.

„Trzydzieści lat Pracowni to imponująca statystyka działań prośrodowiskowych. To m.in. 24 edycje ogólnokrakowskich konkursów projektu „Miasto-Ogród”, podczas których odwiedzono 1507 ogrodów, w tym 251 nagrodzono, a 326 wyróżniono. W ramach sztandarowego projektu „Ogrody Nowej Huty” powstało 16 ogrodów sąsiedzkich oraz Pracownia Młodego Ogrodnika w Klubie Kuźnia, będącego częścią Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Wspólnie z mieszkańcami zagospodarowano zieleń o powierzchni ok. 268 arów i nasadzono ok. 8100 roślin. Wieloletnia organizacja programów edukacyjnych to kilkadziesiąt autorskich tematów, 26 Turniejów Wiedzy o Środowisku, 27 Spotkań Młodych Ekologów, setki wykładów, warsztatów i wyjazdów. W ramach prowadzonej działalności wydawniczej od 2005 r. powstało 18 zeszytów monograficznych, opisujących 20 krakowskich parków.” – opowiada Elżbieta Urbańska-Kłapa, kierowniczka Pracowni Animacji Ekologicznej.

Z okazji 30-lecia Pracowni, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na cykl wydarzeń, skupiających się w dużej mierzy na obserwacji życia nocnego w przyrodzie oraz poznaniu problemu, jakim jest nadmiar światła w środowisku. W programie m.in.: spotkania, warsztaty i webinaria.

„Coraz częściej i chętniej spacerujemy po terenach zieleni, wybieramy się na krótsze lub dalsze wyprawy przyrodnicze. Najczęściej robimy to w dzień, przy ciepłych promieniach słońca. A czy wiemy czym żyje przyroda w nocy? Jak wygląda nocne życie dzikich zwierząt? Noc jest przecież inna od dnia. To ograniczona ilość światła, blask księżyca zamiast promieni słonecznych, uśpione dźwięki miasta, wyraźniejsze dźwięki świata przyrody. Co kryje się za tą kurtyną nocną w przyrodzie? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź, choć z pewnością nie poznamy wszystkich tajników tego zjawiska” – mówi Elżbieta Urbańska-Kłapa. Zaproszeni goście przybliżą sekrety z życia pszczół oraz nocnych spacerów jeży. Ważny problem zanieczyszczenia światłem zostanie omówimy podczas webinarium pt. „Kto w przyrodzie potrzebuje ciemnej nocy?”. Prezentacja zdjęć i filmów z leśnych fotopułapek będzie okazją do podglądania nocnego życia lasu. Nie zabraknie również wydarzeń warsztatowych, podczas których będziemy tworzyć świece z pachnącego miodem wosku pszczelego, a także uczyć się budować domki dla jeży. Wydarzenia realizowane w ramach projektu Ogrody Nowej Huty. Partnerem wydarzenia jest ArcelorMittal Poland.


PROGRAM:

NOC W PRZYRODZIE. Nabór zgłoszeń do konkursu fotograficznego dla młodzieży szkolnej (klasy IV-VIII) do 10 października 2022. Rozstrzygnięcie konkursu 12 października o godz. 13:00 w Kinie Studyjnym Sfinks (os. Górali 5). Regulamin: https://bit.ly/3UWil1I

SEKRETNE ŻYCIE PSZCZÓŁ. 15 października 2022, godz. 11:00-13:00, ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 4). Wstęp wolny, obowiązują zapisy: www.okn.edu.pl.

Spotkanie z Agnieszką Gajdą-Wypasek z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy będzie okazją do poznania życia pszczół, również tego ukrytego w szczelnych ścianach ula. A życie rodzinne pszczół jest bardzo ciekawe! Czy zatem powinniśmy się bać tych owadów? Może lepsze poznanie pozwoli nam je polubić? Jak liczna jest pszczela rodzina? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? Dlaczego powinniśmy dbać o pszczoły i jak możemy to robić? Spotkanie będzie okazją do wysłuchania opowieści o biologii tych owadów i poszukania odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Na zakończenie zostaną przeprowadzone warsztaty wykonania świec z naturalnego wosku.

DOKĄD NOCĄ TUPTA JEŻ? 15 października 2022, godz. 14:00-16:00, ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 4). Wstęp wolny, obowiązują zapisy: www.okn.edu.pl.

Spotkanie z Tomaszem Mierzwą, znawcą i ratownikiem jeży, połączone z warsztatami budowania domków. Jeż jest zwierzęciem nocnym, więc największą szansę na spotkanie z nim mamy po zmroku lub w nocy. Dzień wykorzystują, schowane w swoich kryjówkach, na spanie i odpoczynek. Po dziennej drzemce, gdy tylko zapadanie zmrok rozpoczynają polowanie. Są mięsożerne i za pożywieniem potrafią przemierzać znaczne odległości.

CIEMNA STRONA PRZYRODY. 15 października 2022, godz. 19:00-21:00. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: www.okn.edu.pl. Miejsce zbiórki zostanie podane zapisanym uczestnikom.

Jak wygląda życie przyrody po zmroku? Czy jest spokojniejsze? Czy może wręcz odwrotnie – żywiołowe i burzliwe? Jakie zwierzęta tylko w nocy opuszczają swoje kryjówki, by polować, skubać trawę i pić wodę? Jakie dźwięki, kształty i cienie mogą zaskakiwać nocą? Na m.in. te pytania odpowiemy podczas spaceru przyrodniczego po Lesie Mogilskim i okolicy, oprowadzać będzie Jakub Kałuzny.

KTO W PRZYRODZIE POTRZEBUJE CIEMNEJ NOCY? 16października 2022, godz. 16:00.
Webinarium. Prowadzenie: prof. Krystyna Skwarło-Sońta. Linki do rejestracji i transmisji online dostępne na: www.okn.edu.pl.

Brak ciemności w nocy mocno wpływa na przyrodę, zaburzając naturalne cykle długości dnia i nocy w poszczególnych miesiącach roku. Zwierzęta nocne błędnie interpretują panujące warunki świetlne, wydłużając czas oczekiwania na noc. Powoduje to opóźnienia w podejmowaniu pełnej aktywności. Pozostaje im mniej czasu na polowanie, co zazwyczaj pociąga za sobą negatywne konsekwencje w postaci niedożywienia, a nawet spadku liczebności populacji. Jakie jeszcze inne konsekwencje nadmiaru światła w przyrodzie są zauważalne oraz jak minimalizować nadmiar emisji światła sztucznego? Zagadnienia te będą omawiane i rozwijane podczas spotkania.

NOCNE ŻYCIE LASU. 16 października 2022, godz. 18:00. Webinarium. Prowadzenie dr Katarzyna Śnigórska i Joanna Dragon. Linki do rejestracji i transmisji online dostępne na www.okn.edu.pl.

Spacerując w lesie bardzo rzadko mamy okazję spotkać zwierzynę. Jeżeli nam się uda – to zwykle spotkanie trwa bardzo krótko. Powodem jest skryty, zazwyczaj nocny tryb życia i unikanie człowieka. Od kilku lat do obserwacji przyrody wykorzystywane są fotopułapki. Te sprytne urządzenia pozwalają na wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów, które z kolei dostarczają ciekawych informacji o gatunkach zamieszkujących dany teren, ich liczebności, biologii i zachowaniu w naturalnym środowisku. Aby przekonać się jak różnorodna i ciekawa jest przyroda, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na spotkanie, podczas którego poznamy sposoby bezinwazyjnej obserwacji przyrody. Partnerem wydarzania jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany