EN

3.09.2020, 16:53 Wersja do druku

Kraków. Narodowe Czytanie "Balladyny" w sobotę na placu Szczepańskim

mat. organizatora

Plac Szczepański będzie w Krakowie sceną dziewiątego Narodowego Czytania, zaplanowanego na sobotę. Fragmenty "Balladyny", która jest tegoroczną lekturą, czytać będą aktorzy i politycy, a do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy.

Spotkanie na placu Szczepańskim rozpocznie się o godz. 15, poprowadzi je Krzysztof Jędrysek z Teatru im. Juliusza Słowackiego. Wydarzenie ma być transmitowane online, w tym do Centralnej Biblioteki Miasta Wilna.

W gronie osób czytających "Balladynę" Juliusza Słowackiego będą aktorzy, politycy, samorządowcy i przedstawiciele instytucji kultury. Fragmenty dramatu Słowackiego zinterpretują m.in. Jerzy Trela, Radosław Krzyżowski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Role Aliny, Balladyny oraz Kirkora - obok zawodowych aktorów - odtworzą osoby wyłonione w internetowym castingu przeprowadzonym przez Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie: Sara Brych, Daniela Nowakowska i Michał Dzieża.

W pierwszej części wydarzenia wybrane fragmenty "Balladyny" będą czytać aktorzy i przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz krakowskich instytucji kultury. Teatr Scena STU przedstawi sceny z własnej inscenizacji "Balladyny" w reżyserii Krzysztofa Pluskoty.

W drugiej części Narodowy Stary Teatr przedstawi sceniczny dialog w reżyserii Aleksandry Skorupy pod tytułem "Szekspir Słowackiego", w którym fragmenty z "Balladyny" i "Makbeta" Szekspira zostaną opowiedziane w językach polskim i rosyjskim.

Narodowe Czytanie na pl. Szczepańskim poprzedzą - o godz. 14 - występy Teatru Ab Intra, w których artyści nawiążą do "Balladyny".

"Osobom, które dołączą do plenerowego Narodowego Czytania 2020, przypominamy o konieczności zachowania obowiązujących zaleceń sanitarnych" - podała Biblioteka Kraków, która organizuje krakowską odsłonę akcji.

Cykliczne Narodowe Czytanie organizuje Prezydent RP od 2012 r. W ub. r. wspólną lekturą były "Nowele polskie"- zbiór ośmiu utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Źródło:

PAP