Narodowy Stary Teatr, oprócz cyklu pokazów online na kanale YouTube, zaprasza na spektakl "Kwestia techniki" w reż. Michała Buszewicza oraz czytanie performatywne "Kartotek" wg Tadeusza Różewicza w reż. Karola Klugowskiego.
„Kwestia techniki” w reż. Michała Buszewicza
27, 28 czerwca, godz. 19.30
Nowa Scena, ul. Jagiellońska 1
Bilety: 5 zł
Pracownicy techniczni – jak nazwa wskazuje – odpowiadają za techniczny przebieg spektaklu i na scenie pojawiają się rzadko, z reguły po to, by coś wnieść lub wynieść. Tym razem oddana im została scena, na którą – początkowo nieśmiało – wkroczyli: W Kwestii techniki wszystko jest możliwe. Możliwe, że na scenie zamiast aktorów wystąpią techniczni, możliwe, że ze sceny zostanie się zniesionym, możliwe wreszcie, że porzuci się widownię, żeby biec na drugi spektakl. Jarosław Majzel, Janusz Rojek i Mirosław Wiśniewski porzucają na kilka godzin pracę maszynistów na Scenie Kameralnej w Starym Teatrze, żeby spróbować sił w aktorstwie. Porzucają na chwilę. Porzucają z sukcesem, bo godzina spędzona w ich towarzystwie może podziałać na widza ożywczo. (…) Wśród perełek wieczoru pokaz mody technicznych Starego, czyli swoiste fashion maszyn, i próba na makiecie sceny. Około godzinny, nienastroszony spektakl nagrodzony owacjami publiczności to prawdziwy oddech dla teatromana – oceniła Gabriela Cagiel w „Gazecie Wyborczej”. „Kwestia techniki” w Starym Teatrze w Krakowie to spektakl-paradoks. Niby opowiada o hermetycznym świecie za teatralną kurtyną, trochę zaczarowanym, trochę zakurzonym, a jednak trafia do widza mocniej niż niejedna kreowana na „ważny głos o dzisiejszej Polsce” premiera. Dlaczego? Bo przedstawienie Michała Buszewicza mówi o zwykłej, ciężkiej pracy. Rzadko ją w polskiej kulturze pokazujemy i rzadko o niej mówimy. Buszewicz zajął się tymi ludźmi teatru, których na scenie raczej nie widać, a którzy cały teatralny bałagan utrzymują w stanie względnej równowagi. Witold Mrozek; „Gazeta Wyborcza”
Po niedzielnym spektaklu (28 czerwca) zapraszamy na warsztat dramaturgiczny z Michałem Buszewiczem.
„Kartoteki” wg Tadeusza Różewicza - czytanie performatywne w reż. Karola Klugowskiego
4, 5 lipca 2020, godz. 18.00
STREFA BE, ul. Jagiellońska 1
Bilety: 10 zł
„Dwa teksty przeznaczone dla teatru autorstwa Tadeusza Różewicza – Kartoteka (z roku 1960) oraz Kartoteka rozrzucona (wydana w roku 1997) stanowią dla mnie otwarte formy dramatyczne, które konfrontuję z otwartą formą teatralną. Moja propozycja nie jest jednak formą otwartą w zakresie nieograniczonym – raczej należałoby mówić o formie wariabilnej, która z przebiegu na przebieg będzie ujawniała nowe elementy, inne układy elementów dotychczas wykorzystywanych, zaś całość będzie organizowana poprzez strukturę kilku krótkich kompozycji muzycznych przeznaczonych na fakturę brzmień elektroakustycznych oraz działania aktorskie (kompozycje również będą podlegały transformacjom, przykładowo muzyka z dnia 4 lipca nie będzie identyczna z muzyką z dnia 5 lipca etc.). Owa mała forma teatralna, którą traktuję jako rodzaj work in progress, powstaje przy współpracy z czwórką performerów – dwójką aktorów, Mikołajem Kubackim oraz Przemkiem Przestrzelskim oraz z dwójką pracowników technicznych sceny – Grzegorzem Bieleckim i Jackiem Puzią".
Karol Klugowski