Logo
Aktualności

II Festiwal Teatralny Wolność w Muzeum Powstania Warszawskiego

17.04.2025, 09:10 Wersja do druku

Festiwal Teatralny Wolność. Trzy tygodnie i trzy festiwale teatralne. W dwóch byłem jurorem.„Teatropolis” w Łodzi, „Arlekinada” w Inowrocławiu, teraz „Wolność” w Warszawie. Trzy razy entuzjazm. Dla idei, dla organizatorów, dla uczestników.

fot. Michał Zajączkowski/ Muzeum Powstania Warszawskiego

„Wolność” organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, jest imprezą szczególną. Już samo hasło, samo miejsce. Dzieciaki z całej Polski, bo festiwal adresowany jest dla młodzieży, przyjeżdżają na tydzień prawie do Warszawy (organizatorzy opłacają cały ten pobyt), żeby uczyć się teatru, pokazywać teatr. Warsztaty z aktorstwa, choreografii, improwizacji. Dwa dni pokazów spektakli, które ocenialiśmy razem z Anią Karasińską i Agnieszką Przepiórską.

Przyjechali z Małkini Górnej, z Gorzowa Wielkopolskiego, z Piaseczna, Mazańcowic, Czarnkowa, z Łodzi. Siedem spektakli wybranych z trzydziestu. Licealiści mierzący się z literaturą (Demirski, Aglaia Veteranyi, Mrożek, Marta Guśniowska), ale w jeszcze większym stopniu mierzący się z własną młodością i samotnością, usiłujący językiem teatru tę młodość i samotność wykrzyczeć, wyśpiewać, wyszeptać. Tak, byłem, byliśmy pod wrażeniem ich energii, ale i pod wrażeniem fantastycznej opieki instruktorów, opiekunów, nauczycieli. Takie spotkania są zawsze ożywcze, dla mnie – najważniejsze. Rodzi się teatr. Rodzi się wrażliwość. Wartość bezcenna.

Jury w składzie: reżyserka Anna Karasińska, aktorka Agnieszka Przepiórska i krytyk teatralny Łukasz Maciejewski przyznało Grand Prix festiwalu oraz pięć wyróżnień.

Nagrodę główną w wysokości 5000 zł jednogłośnie przyznano spektaklowi „Byliśmy – jesteśmy” w reżyserii Iwony Witkowskiej i Małgorzaty Ułamek z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi.

Agnieszka Przepiórska wyróżniła monodram „5986 kg rodziny” w wykonaniu Kornelii Gołyszny z Teatru Ryba Latająca w Mazańcowicach, stworzony pod opieką artystyczną Anny Maśki.

Łukasz Maciejewski wyróżnił spektakl „Koszmarna wolność” Teatru Proscenium z Krakowa pod opieką artystyczną Marleny Maciejewskiej.

Anna Karasińska wyróżniła spektakl „Labirynt Wolności” stworzony przez uczniów Szkoły Kreowania Wizerunku im. Krzysztofa Kieślowskiego w Gorzowie Wielkopolskim pod opieką artystyczną Pauliny Maszewskiej.

Dwa indywidualne wyróżnienia otrzymali:

Amelia Łędzewicz z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi,

Borys Moskalik-Pieper z Teatru Proscenium z Krakowa.

Nagrodę publiczności zdobył spektakl „Debil” z Gminnego Ośrodka Kultury w Małkini Górnej stworzony pod opieką artystyczną Dominiki Potomskiej-Pecury.

Gratulacje dla laureatów!

W sumie w 3. edycji festiwalu uczestniczyło blisko 80 osób z całej Polski, a w dwa wieczory publiczność zobaczyła siedem spektakli o wolności przygotowanych przez młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Festiwal otworzyła wielka integracja, którą poprowadzili: reżyser i performer Dawid Żakowski, performerka Agata Zataj i tancerz Maciej Feliga. Przez trzy kolejne festiwalowe dni młodzież uczestniczyła w warsztatach z Ewą Anielą Gryczon – trenerką wokalną, wokalistką i aktorką, Michałem Adamem Góralem – tancerzem i choreografem oraz reżyserką Aleksandrą Bielewicz.

Więcej informacji na: facebook.com/FestiwalTeatralnyWolnosc/


Tytuł oryginalny

Z fotela Łukasza Maciejewskiego: Wolność kocham i rozumiem

Źródło:

www.aict.art.pl
Link do źródła

Autor:

Łukasz Maciejewski

Data publikacji oryginału:

14.04.2025

Sprawdź także