EN

11.09.2020, 11:04 Wersja do druku

Kraków. Łaźnia Nowa oddaje scenę młodym

Inne aktualności

„Granice otwarte. Pierwsze pokolenie”. W nowym spektaklu Łaźni Nowej wystąpią uczniowie z nowohuckich szkół. To osobisty spektakl kierowany do ich rówieśników, ale przede wszystkim – do dorosłych.

Ze scenariusza: „Za chwilę zobaczą państwo na scenie pierwsze pokolenie, które nie zna dźwięku łączenia się z Internetem, bo Internet, a więc cały świat, ma ze sobą zawsze w ręku".

Pierwsze pokolenie

Teatr inauguruje nowy sezon przedstawieniem „Granice otwarte. Pierwsze pokolenie”, w którym głos oddaje młodzieży z nowohuckich szkół.

– Oni mówią w swoim imieniu. Nie trzeba tego robić za nich. Wystarczy posłuchać. Zadawałem im trudne pytania. Pytałem o współczesną Polskę, o granice i ich przekraczanie, o podróże marzeń, o miejsce, w którym chcą żyć. Rozmawialiśmy, wygłupialiśmy się, zwierzaliśmy się sobie, tańczyliśmy, graliśmy, śpiewaliśmy razem. Mieliśmy też zaakceptowany przez wszystkich uczestników kontrakt określający warunki tej pracy – mówi reżyser Łukasz Zaleski.

Grupa osób zaangażowanych w spektakl nie znała się wcześniej. Bazą do scenariusza przedstawienia były improwizacje i zadania na zajęciach warsztatowych. Zaleski podkreśla, że dla każdego reżysera wyzwaniem jest przede wszystkim zbudowanie relacji opartej na wzajemności i uczciwości.

– Myślę, że w tym przedstawieniu grupa dziewięciu młodych osób odważy się powiedzieć, co myśli, co czuje, czego potrzebuje. Czy ich rówieśnicy i my, „dorośli” mamy tyle odwagi, by tego posłuchać? – zastanawia się Zaleski.

Teatr domem dla młodych

To nie pierwsza taka inicjatywa Łaźni Nowej. Od lat działają tu młode osoby, ale to w „Granicach otwartych” teatr po raz pierwszy oddaje im głos.

– Młodzież to grupa zaniedbana przez kulturę. My chcemy poświęcić im czas, dać szansę na pracę z niezwykłymi i otwartymi artystami. Projekt „Granice otwarte” rozpoczyna całoroczny program adresowany do młodych – zapowiada Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa. – Ten teatr stanie się domem dla nastolatków, którzy szukają swojej tożsamości, stawiają fundamentalne pytania, wchodzą w trudną dorosłość i nie godzą się na byle jaki świat urządzany im przez nieodpowiedzialnych dorosłych – dodaje.

W spektaklu występują: Maja Franczak, Barbara Krzywdziak, Maria Macheta, Joanna Maj, Ewa Mrożnik, Anna Stokłosa, Matylda Sawicka, Adi Szlachetka, Wiktoria Wilk.

Set premierowy spektaklu „Granice otwarte. Pierwsze pokolenie” odbędzie się 12 i 13 września 2020 o 19:00. Kolejne przedstawienia 30 i 31 października.

fot. Klaudyna Schubert

Tytuł oryginalny

Już nie dzieci, jeszcze nie dorośli. Łaźnia Nowa oddaje scenę młodym

Źródło:

Love Kraków.pl