EN

13.10.2020, 16:22 Wersja do druku

Kraków. “Kantor. Burza” – premiera w Cricotece

15 października Cricoteka zaprasza na premierę spektaklu „Kantor. Burza” w reżyserii Sławka Krawczyńskiego i choreografii Anny Godowskiej.

Inne aktualności

Spektakl Kantor. Burza w reżyserii Sławka Krawczyńskiego i choreografii Anny Godowskiejto taneczna podróż w głąb świata Tadeusza Kantora. Podróż ta jest wynikiem fascynacji twórczością artysty oraz głębokiego przekonania, że istnieją w niej ciągle żywe źródła nowych artystycznych możliwości. 

Trudno się z tym przekonaniem nie zgodzić, zwłaszcza że coraz wyraźniej nasza rzeczywistość implikowana jest doświadczeniem przeszłości, które pociąga za sobą lęk o przyszłość. W tym kontekście premiera Kantor. Burzy doskonale wpisuje się w tegoroczny program „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” – kuratorzy: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon – rozpięty pomiędzy wspominanie, bycie tu i teraz a wizję tego, co może nadejść. Dzisiaj kolekcjonujemy to, co jutro stanie się częścią wczoraj. 

Trudne przeszłości, niepewne przyszłości – hasło definiujące tegoroczne działania Cricoteki podkreśla główne wyzwanie projektu Kantor. Burza, przed którym stoją jego twórcy oraz biorący w nim udział artyści: przeniesienie idei teatru śmierci do współczesnej praktyki scenicznej. To z kolei prowokuje pytanie o sposób, w jaki wspomniane idee mogą objawić się w dzisiejszej rzeczywistości – oddalonej w czasie od traum XX wieku, zorientowanej na wygodne życie, nastawionej na technologiczny, cyfrowy postęp? Jak wyglądałaby przestrzeń tych wzajemnych przenikań?

Odpowiedzią jest teatr Kantora:

„Jest to świat i czas, gdzie wszystko dzieje się NARAZ,

gdzie dla naszej pragmatycznej CODZIENNOŚCI

wszystko okaże się bezskuteczne,

bezcelowe,

jakieś niepoważne,

gubiące się w sprzecznościach”.

Spektakl Kantor. Burza jest poszukiwaniem czasoprzestrzeni, usytuowanej pomiędzy życiem a śmiercią, przeszłością a teraźniejszością. Czasoprzestrzeni, która najbardziej przypomina stan śnienia. W tym sensie teatr Krawczyńskiego i Godowskiej staje się pracą z nieświadomością i snem. 

Inspiracją do powstania spektaklu była nie tylko twórczość Tadeusza Kantora, ale również bezpośrednie doświadczenia twórców Kantor. Burzy z jego teatrem:

„W 1990 roku – o ile dobrze pamiętam – w warszawskim klubie „Stodoła” obejrzałem spektakl Nigdy tu już nie powrócę Tadeusza Kantora. Nawet dzisiaj, po tylu latach, nie potrafię w pełni oddać w słowach tego doświadczenia. Było ono zarazem duchowym, jak i fizycznym doznaniem, mającym w sobie coś z ekstazy, w której śmiech, tragizm, pulsowanie i rytmiczność życia oraz jego groza łączą się w nierozerwalną całość. Nidy później nie znalazłem w teatrze podobnych przeżyć. 

Teatr Kantora był jedną z najważniejszych inspiracji, które poprowadziły mnie ku poszukiwaniom metody w obrębie pracy ze snami i nieświadomością. Kantor Burza stanowi domknięcie pewnego długiego etapu mojej twórczości. Jest czymś, w rodzaju powrotu do źródeł, a zarazem podziękowaniem i hołdem, jaki chciałbym złożyć wielkiemu artyście, któremu tak wiele zawdzięczam”. Sławek Krawczyński 

W pracy nad spektaklem Kantor. Burza Krawczyński i Godowska sięgają po wypracowane przez siebie, autorskie metody, nazwane przez nich Świętem snów – wyrosłe z mocnych inspiracji psychologią analityczną C. G. Junga oraz psychologią procesu A. Mindella. Polega ona na wniknięciu w interesujący nas aspekt świata za pomocą pracy ze snami i nieświadomością, na próbie doświadczania ukrytych tam, często zaskakujących, treści. 

Sposób oraz struktura pracy nad spektaklem Kantor. Burza przypomina wcześniejsze projekty dwójki artystów Niżyński. Święto snówBataille i świt nowych dni, Simone – każdy z nich odnosił się do realnych postaci, ich życia i twórczości. Dlatego materiałem źródłowym do powstania i realizacji Kantor. Burzy stały się zapisy spektakli Kantora, fragmenty prób, teksty, malarstwo, rysunki. Z kolei bardzo ważnym tropem interpretacyjnym, prowadzącym w głąb tej, sztuki mit orficki:

„Jan Kott w jednym ze swoich tekstów porównał Kantora do Charona, przewożącego ludzi i z powrotem przez wody Styksu. Moim zdaniem trafniejsze byłoby porównanie Kantora do Orfeusza, który swoją sztuką, nie tylko symbolicznie, ale wprost i konkretnie – czyli tak jak człowiek stojący naprzeciw innego człowieka – rzuca wyzwanie Śmierci. To coś więcej niż artystyczny gest”. Anna Godowska, Sławek Krawczyński 

Kantor. Burza, reż. Sławek Krawczyński, chor. Anna Godowska 

Termin: 15.10.2020 r. – pokaz zamknięty, 16-17.10.2020 r. – pokazy dla publiczności/ godz. 19.30

Miejsce: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków

Kuratorzy projektu: Eryk Makohon, Paweł Łyskawa
Reżyseria: Sławomir Krawczyński

Choreografia: Anna Godowska
Występują: Natalia Dinges, Daniela Komędera, Paweł Łyskawa, Piotr Skalski, Magdalena Skowron, Bartosz Ostrowski

Reżyseria świateł: Ewa Garniec
Kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka

Koordynatorka projektu: Izabela Zawadzka

Promocja: Marzena Boniecka [email protected] / tel. 506164326

Projekt graficzny: Olga Kalarus 
Producent: Cricoteka 

Źródło:

Materiał nadesłany