EN
9.12.2022, 14:27 Wersja do druku

Kraków. Dziś premiera w Starym Teatrze: „Art of Living” w reż. Katarzyny Kalwat, wg powieści Pereca

Premiera „Art of Living” na podstawie „La vie mode d'emploi” Georges'a Pereca w reż. Katarzyny Kalwat w Narodowym Starym Teatrze.

„Życie instrukcja obsługi” G. Pereca to legendarna awangardowa powieść francuskiego eksperymentatora z grupy literackiej OuLiPo, oparta o przekrój kamienicy ukazujący życie jej mieszkańców. W powieści 100 rozdziałów opisuje sto scen z poszczególnych mieszkań. Punktem wyjścia spektaklu jest próba wiernego odwzorowania struktury i tematyki powieści Pereca. W związku z tym jest on przekrojową historią, stanowiącą wyimek jednej godziny z życia francuskiej kamienicy, który – na zasadzie retrospekcji – obejmuje historię jej mieszkańców i zmieniającą się strukturę.

W spektaklu pojawiają się trzy grupy postaci: narrator (port-parole samego Pereca, przyglądający się życiu kamienicy i prowadzący opowieść o niej), postaci wiodące (Bartlebooth, hrabina de Beaumont, Winckler, Roschach) oraz chór bezosobowych mieszkańców – grający ich aktorzy w każdej kolejnej scenie wcielają się w innych bohaterów, odgrywając coraz to nowe postaci. Tym, co ciekawi nas w powieści Pereca jest szczególnie dziś aktualna opowieść o próbie spojenia świata składającego się z niezliczonej ilości trudnych do pogodzenia elementów, wątków, przedmiotów, historii: rozpaczliwy wysiłek pisarza, by zamknąć w ramach jednej powieści otaczającą go rzeczywistość, programowo skazany na porażkę. Niemożliwy do ogarnięcia przez pojedynczego człowieka stopień złożenia otaczającej go rzeczywistości nie unieważnia ciągłego wysiłku konstruowania na własne potrzeby „prywatnego obrazu” świata. Ciekawią nas również napięcia społeczne zawarte w historii kamienicy: kontrast między bohaterami majętnymi, obdarzonymi rodzinną historią i koneksjami – i tych, którzy żyją w służbówkach, trafili tu w pierwszym pokoleniu, imają się dorywczych zajęć, nie mogą wykazać się budującą ich tożsamość historią. Chcemy zapytać o możliwość istnienia tej wspólnoty, o to co ją spaja i do jakiego stopnia życie kamienicy odzwierciedla życie całego społeczeństwa.

Katarzyna Kalwat

Beniamin M. Bukowski

Scena Kameralna, ul. Starowiślna 21

Premiera: 9 grudnia 2022

 OBSADA

Iwona Budner, Roman Gancarczyk, Sebastian Grygo (gościnnie), Urszula Kiebzak, Zbigniew Kosowski, Paweł Kruszelnicki, Katarzyna Krzanowska

Radosław Krzyżowski, Agnieszka Kwietniewska (gościnnie), Aleksandra Nowosadko, Przemysław Przestrzelski, Alicja Wojnowska, Aleksander Wnuk (gościnnie)

 TWÓRCY

Przekład: Wawrzyniec Brzozowski

Reżyseria: Katarzyna Kalwat

Adaptacja: Beniamin M. Bukowski

Dramaturgia: Piotr Grzymisławski

Kompozytor: Wojciech Blecharz

Muzyka na żywo i instalacja instrumentalna: Aleksander Wnuk

Scenografia i reżyseria światła: Agata Skwarczyńska

Kostiumy i asystentka scenografki: Anna Rogóż

Choreografia: Karolina Kraczkowska

Asystentka reżyserki: Maja Wisła-Szopińska

Inspicjent/sufler: Ewa Wrześniak

Transkryptor głosu: Natalia Mentkowska

Źródło:

Materiał nadesłany