EN

1.07.2021, 16:50 Wersja do druku

Kraków. Debata o sytuacji artystów sztuk wizualnych w Instytucie Literatury

Kolejna rozmowa z cyklu debat o sytuacji artystów w Polsce – w kontekście projektu Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Tym razem wypowiadają się przedstawiciele środowisk sztuk wizualnych.

Prowadzenie: Adam Leszkiewicz.
Goście: Łukasz Błażejewski – scenograf, kostiumograf, performer, projektant, grafik, malarz, dyrektor artystyczny Teatru Nowego Proxima w Krakowie.
Magdalena Kownacka – historyczka sztuki, kuratorka, animatorka kultury; współzałożycielka i dyrektorka programowa Krakowskiego Salonu Sztuki.
Ewa Łączyńska-Widz – historyczka sztuki, kuratorka, autorka tekstów o sztuce, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
Łukasz Murzyn – artysta, kurator sztuki, Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W sztukach wizualnych bardzo mocna jest ta relacja między artystami i instytucjami. To są partnerzy, którzy bardzo dużo sobie nawzajem […] Instytucje są szalenie istotne ze względu na sposób budowania pewnego kapitału symbolicznego, którym operujemy czy widoczności, która jest tą podstawową formą istnienia w naszym polu [zawodowym]. To instytucje też są bardzo ważną częścią budowania wspólnoty – mówi Magdalena Kownacka.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne