EN

11.01.2022, 14:44 Wersja do druku

Kraków. Balet Cracovia Danza zyskał nową przestrzeń warsztatową

Inne aktualności

Dwie sale baletowe, miejsce na kolekcję kostiumów, a wokół park - tak wygląda nowa przestrzeń warsztatowa baletu Cracovia Danza, która mieści się przy ul. Szlak. "Nareszcie czujemy się u siebie" - mówiła dziennikarzom dyrektor zespołu, Romana Agnel.

"Jest to przede wszystkim miejsce dla tańca. Udało nam się przystosować dwie sale baletowe, które mają odpowiednie gabaryty, do tego, aby mógł w nich ćwiczyć duży zespół baletowy, czyli zespół Cracovia Danza. Ale jest to też miejsce otwarte na warsztaty dla wszystkich chętnych - i seniorów, i tych najmłodszych, i młodzieży; taka oferta też powstanie" - powiedziała Romana Agnel. Dodała, że działalność edukacyjna jest jednym z celów kierowanego przez nią zespołu.

Nową przestrzeń warsztatową zaprezentowano dziennikarzom podczas wtorkowej konferencji prasowej; choć główna siedziba baletu pozostaje przy ul. Plac Na Groblach, nowe miejsce pozwoli na większą swobodę. "Udało się nam się tutaj umieścić naszą kolekcję kostiumów, wszystkie rekwizyty, w związku z czym możemy przeprowadzać tutaj próby generalne i kostiumowe" - podkreśliła dyrektor. "Nareszcie czujemy się u siebie, co jest niezwykle cenne" - dodała.

W tym roku zespół planuje trzy premiery: "Pan Molier prosi do tańca" w ramach Francuskiego Roku Molierowskiego w Krakowie, "Nie ma to jak zdroje" oraz "Mickiewicz. Romanse wileńskie".

Tancerze nie rezygnują z aktywności, z której znani są wśród mieszkańców i planują cykl happeningów Cracovia Danza: balet w mieście poświęcony Mickiewiczowi oraz Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza", składający się ze spektakli, pokazów i warsztatów. Produkowane będą też nowe odcinki filmowe z cyklu "Kraków tańcem malowany" oraz nowa seria krótkich filmów "Kobiety Krakowa". Ponadto zespół rozpocznie regularny sezon w krakowskim Teatrze Variete, na deskach którego 17 stycznia pokaże spektakl "Kozaki, czyli oszustwo ukarane".

Źródło:

PAP