Inne aktualności
- Warszawa. „Gry i zabawy” – spektakl w DK Zacisze 21.01.2025 17:26
- Warszawa. Ogłoszono przetarg na realizację budowy TR Warszawa 21.01.2025 16:16
- Warszawa. MKiDN ogłosiło projekty dofinansowane z rezerwy ministra w ramach programu „Edukacja artystyczna 2025” 21.01.2025 16:07
- Bydgoszcz. Teatr Polski gra z WOŚP 21.01.2025 15:07
- Radom. Wkrótce premiera spektaklu „Café Luna” w Teatrze Powszechnym 21.01.2025 15:03
- Rzeszów. Promocja książki Andrzeja Piątka „Szajna. Dom wyobraźni artysty” 21.01.2025 14:56
- Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – w maju 21.01.2025 14:46
- Białystok. 30 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta 21.01.2025 14:43
- Bydgoszcz. „Zemsta” na Dzikim Zachodzie. Teatr Polski zaprezentował plakat z kaktusem i rewolwerem 21.01.2025 14:09
- Katowice. Za tydzień premiera spektaklu „Mianujom mie Hanka” w Teatrze Telewizji 21.01.2025 13:56
- Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim – 16 lutego 21.01.2025 13:28
- Gdańsk. Najbliższe wydarzenia w Teatrze Wybrzeże 21.01.2025 12:26
- Bydgoszcz. Opera ku pokrzepieniu serc. Weekend z „Napojem miłosnym” w Operze Nova 21.01.2025 12:20
- Płock. Zmarł aktor Zbigniew Płoszaj 21.01.2025 12:09
12 różnorodnych koncertów, podczas których zaprezentowane będą utwory od średniowiecza po współczesność znalazło się w programie 48. Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”. Wydarzenie rozpocznie się 15 sierpnia i potrwa do końca miesiąca.
Jak zaznaczył organizator imprezy - Fundacja Capella Cracoviensis – „Muzyka w Starym Krakowie” jest festiwalem wykonawczym, co oznacza, że Stanisław Gałoński, jego twórca i dyrektor zaprasza najciekawszych i najlepszych artystów zostawiając im dowolność w kwestii programu.
„Taka postawa daje gwarancję, że artysta wykona to, co mu w duszy gra, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania” – ocenił w czwartek dyrektor Gałoński.
Muzyczne wydarzenie rozpocznie się 15 sierpnia koncertem Meruert Karmenovej, utalentowanej skrzypaczki z Kazachstanu, występującej na najważniejszych estradach świata, laureatki Konkursu Wieniawskiego. W programie koncertu w Filharmonii Krakowskiej znalazły się Chaconne Krzysztofa Pendereckiego, koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego i II Symfonia D-dur Ludwiga van Beethovena.
Jak przekazali organizatorzy, w tym roku ponownie na krakowskim festiwalu wystąpi legendarny włoski męski zespół Odhecaton, specjalizujący się głównie w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku. Zespół zaprezentuje dzieła Monteverdiego, a na koncert złożą się utwory sakralne tego twórcy, które powstały z myślą o wykonaniu w Bazylice św. Marka w Wenecji. Zespół wystąpi 28 sierpnia w Bazylice oo. Dominikanów.
23 sierpnia w Bazylice oo. Jezuitów, zabrzmią utwory ukraińskich kompozytorów takich jak: Maksym Berezowskyj, Dmytro Bortnianskyj, Wiktor Kaminskyj, Zoltan Almaszi, Jewgen Stankowycz oraz kompozycje polskich twórców: Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego czy urodzonego we Lwowie Wojciecha Kilara w wykonaniu orkiestry „Wirtuozi Lwowa” będącej Orkiestrą Kameralną Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Myrosława Skoryka.
16 sierpnia na festiwalowej estradzie wystąpią: Agata-Kielar Długosz – flet, Łukasz Długosz – flet i Marek Toporowski – fortepian historyczny prezentując muzykę m.in. Debussy’ego, Chopina, Wesołowskiego.
18 sierpnia Królewscy Rorantyści pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego wykonają utwory m.in. Pękiela, Gorczyckiego, czy Wincentego z Kielczy, a 20 sierpnia Pueri Cantores Sancti Nicolai pod dyrekcją ks. Stanisława Adamczyka i Bożeny Wojciechowskiej zaprezentuje się w utworach m.in. Haendla, Mozarta, Brucknera, Francka, Botora czy Sarzyńskiego.
21 sierpnia Anna Dyyak – wiolonczela, Oleg Dyyak – akordeon i Dmytro Holovenko – gitara wykonają utwory m.in. Giulaniego, Piazzolli, Ramireza, Paiera. 25 sierpnia męska grupa wokalna Triplum oraz zespół instrumentów dawnych Clara Tumba przedstawią repertuar z muzycznego archiwum Cystersów.
27 sierpnia krakowski Konsort Viol pod kierunkiem Mateusza Kowalskiego wykona francuską muzykę na viole, a dwa dni później Krakowski Kwintet Dęty zaprezentuje utwory takich kompozytorów jak: Danzi, Zieliński, Françaix.
30 sierpnia Elżbieta Stefańska – klawesyn, Mariko Kato-Shioya – klawesyn, Tomasz Potaczek – flet traverso, Anna Śliwa – skrzypce barokowe, Anna Hara-Pióro – skrzypce barokowe, Elżbieta Górka – skrzypce barokowe, Małgorzata Muzyka-Gołogórska – altówka barokowa i Konrad Górka – wiolonczela barokowa wykonają utwory m.in. Bacha i Couperina.
31 sierpnia finałem tegorocznej edycji będzie prezentacja wyboru utworów z Opera Omnia Mikołaja Zieleńskiego. Wystąpi zespół Collegium Zieleński pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego, a w partiach solowych melomani usłyszą basa profondo - Joela Frederiksena, artystę obdarzonego najniższym głosem świata.
„Festiwal wrósł w pejzaż muzyczny Krakowa i stał się impulsem do narodzin wielu nowych tego rodzaju imprez w Polsce. Jego istnienie jest aprobowane przez mieszkańców naszego miasta. Przetrwał kolejne transformacje w naszym kraju. Mimo trudnego obecnie czasu, staramy się nie poddawać i służyć mieszkańcom swoją muzyką w starym Krakowie” – komentuje Stanisław Gałoński.
Organizatorzy podkreślają, że festiwal – jak co roku stanie się również pretekstem do muzycznej wędrówki po zabytkach Krakowa. Zgodnie z tymi założeniami koncerty odbywać się będą w zabytkowych wnętrzach takich jak m.in.: katedra wawelska, bazylika oo. franciszkanów, kościół oo. pijarów, bazylika oo. jezuitów, opactwo cystersów w Mogile, kościół ss. norbertanek, bazylika oo. dominikanów, dziedziniec Collegium Nowodworskiego, czy kościół św. Piotra i Pawła.