EN

10.10.2020, 09:09 Wersja do druku

Kraj. Żółta i czerwona strefa. Czy kina i teatry są otwarte? Jakie ograniczenia obowiązują?

Inne aktualności

W sobotę 10 października wchodzą w życie nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Od tego dnia cała Polska (z wyjątkiem stref czerwonych) staje się strefą żółtą. Co to oznacza dla działalności kin, teatrów i innych placówek kulturalnych?

Najnowsze decyzje rządu mają związek z rosnącą liczbą osób zakażonych koronawirusem. Aby spowolnić rozwój epidemii i odciążyć polską służbę zdrowia, władze krajowe zdecydowały się na zmianę strategii walki z koronawirusem. Jak w najbliższej przyszłości będą funkcjonować kina, teatry, sale koncertowe i kluby muzyczne?

Strefa żółta. Czy kina i teatry będą działać? Jakie obostrzenia obowiązują?

Kina w strefie żółtej nie zostaną zamknięte. W dalszym ciągu otwarte będą także teatry. Z wytycznych Ministerstwa Zdrowia wynika, że kina i teatry mogą udostępnić widzom co drugie miejsce na widowni, ale łącznie zajętych może być maksymalnie 25 proc. miejsc. W przypadku obiektów, gdzie nie ma wyznaczonych miejsc, widzowie muszą zachować co najmniej 1,5-metrowy dystans. Obowiązkowe jest także zasłanianie ust i nosa.

W przypadku wydarzeń kulturalnych na obiektach sportowych udostępnia się co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie. W przypadku braku wyznaczonych miejsc widzowie muszą zachować  co najmniej 1,5-metrowy dystans. Tak samo jak w przypadku kin i teatrów, widownia może być wypełniona maksymalnie w 25 procentach, a uczestnicy wydarzenia muszą nosić maseczki.

Wydarzenia kulturalne na otwartej przestrzeni mogą być organizowane, jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, istotne jest, aby liczba uczestników takiego wydarzenia nie przekroczyła 100 osób. Organizator musi także zadbać o to, aby utrzymali oni 1,5-metrowy dystans, wyznaczając miejsca znakami poziomymi. Podobnie jak w przypadku innych wydarzeń, uczestnicy muszą zasłaniać usta i nos.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Żółta i czerwona strefa. Czy kina i teatry są otwarte? Jakie ograniczenia obowiązują?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne