EN

18.02.2021, 17:21 Wersja do druku

Kraj. Pierwszy Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość" online - od 22 lutego

W ramach 1. Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość" (FKN) widzowie obejrzą online na stronie www.fkn.tvp.pl ponad 450 godzin seriali, filmów, dokumentów, spektakli i koncertów wyprodukowanych przez TVP. Festiwal rozpocznie się 22 lutego i potrwa do 1 marca.

mat. organizatora

Inne aktualności

"Z całego serca zapraszamy na pierwszy Festiwal Kultury Narodowej +Pamięć i Tożsamość+. Czterysta pięćdziesiąt godzin ponad stu produkcji i koprodukcji Telewizji Polskiej, pokazujących kondycję naszej kultury, naszej tożsamości; opowieści o Polsce, o Polakach, o zadaniach, o wyzwaniach, o naszej duchowości, o tym, kim jesteśmy w tym peletonie dziejów, w tej sztafecie europejskiej i światowej" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes TVP Jacek Kurski.

Podkreślił, że "nie mamy się, czego wstydzić". "To będzie też wspaniałe artystyczne przeżycie, pełne wrażliwości w różnych gatunkach telewizyjnych, które nikogo nie pozostawi obojętnym. Już 22 lutego startujemy" - zapowiedział Kurski.

Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość" jest inicjatywą Zarządu TVP mającą na celu "budowanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej Polaków, promowanie na antenach Telewizji Polskiej i w serwisie TVP VOD treści tożsamościowych wyprodukowanych lub koprodukowanych przez nadawcę publicznego".

Podkreślono, że nazwa festiwalu nawiązuje do tytułu ostatniej książki-wywiadu papieża Polaka św. Jana Pawła II, "której tematem jest człowiek - świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości w spotkaniu z Bogiem i znaczenia słów +Ojczyzna+, +Naród+, +Europa+".

"Ten nasz festiwal, odwołujący się do jego dziedzictwa (św. Jana Pawła II), do tytułu jego ostatniej książki jest zadaniem i zobowiązaniem" - powiedział prezes TVP. Podkreślił, że celem wydarzenia jest promocja "wartości - już nie politycznych, bo te się udało jakoś tam osiągnąć - ale tych duchowych, odwołujących się do wyzwań, zadań i obowiązków, jakie stawia człowiekowi w swoim nauczaniu Jan Paweł II". "To jest naszym wielkim zobowiązaniem i wyzwaniem" - dodał.

"Jest wielką misją TVP odwołać się do tych pierwiastków, które budują wspólnotę, budują polskość, budują naszą tożsamość, również dumę - zanurzając się w kulturze. I stąd pomysł na ten festiwal" - wyjaśnił prezes TVP.

Wiceprezes Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz zwrócił uwagę, że pod koniec pontyfikatu Jana Pawła II "zaczęło funkcjonować pojęcie "niekoronowany król Polski". "Rzeczywiście Jan Paweł II stał się osobą, która łączyła Polaków, wprowadzała ich w arkana wiary i w momencie, kiedy władza należała do partii komunistycznej dla większości Polaków to był przywódca także w sensie politycznym, narodowym" - mówił Matyszkowicz, dodając, że papież "w swoim nauczaniu podkreślał, że nie musimy mieć kompleksów".

Pierwszą festiwal oglądać będzie można bezpłatnie online od 22 lutego do 1 marca na stronie: www.fkn.tvp.pl.

Do udziału w FKN zakwalifikowano filmy i programy zrealizowane pomiędzy 1 stycznia 2018 r., a 31 grudnia 2020 r. Zostały one podzielone na sześć kategorii: "film i serial fabularny", "film i serial dokumentalny", "teatr", "rekonstrukcja", "koncert i widowisko" oraz "Dziedzictwo św. Jana Pawła II".

Propozycje z kategorii "film i serial fabularny" prezentowane będą w poniedziałek i wtorek. Filmy i seriale dokumentalne pokazane zostaną w środę, a propozycje "teatru" (19 spektakli) - w czwartek. Filmy i programy z kategorii "rekonstrukcja" udostępnione zostaną w piątek. Pozycje w kategorii koncert i widowisko obejrzeć będzie można w sobotę. Na niedzielę (28 marca) zaplanowano prezentację 17 dokumentów, programów, koncertów i filmów w kategorii "Dziedzictwo św. Jana Pawła II".

Podczas 1. FKN widzowie obejrzeć będą mogli ponad 450 godzin seriali, filmów, dokumentów, spektakli i koncertów wyprodukowanych przez TVP.

Matyszkowicz zapowiedział, że "atrakcją dla widzów będzie też codzienne Studio Festiwalowe, które rozpoczynać się będzie o godz. 10". "Co dwie godziny odbywać się będą w nim spotkania i rozmowy z twórcami i wyjątkowymi gośćmi" - wyjaśnił.

O godz. 20 w Studio Festiwalowym nastąpi podsumowanie każdego kolejnego dnia wydarzenia.

Festiwal zakończy gala 1 marca - w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas niej wręczone zostaną statuetki Złotych i Platynowych Ryngrafów, nawiązujące do pamiątek po poległych bohaterach narodowych.

"Są to nagrody Telewizji Polskiej przyznawane przez zespół i Zarząd TVP. Przyznamy nagrody w poszczególnych kategoriach (), czyli sześć nagród w poszczególnych dziedzinach. Zostaną także przyznane nagrody Platynowych Ryngrafów. Chcielibyśmy wyróżnić te postaci, te osoby, zjawiska, które naszym zadaniem szczególnie zaznaczyły się w historii polskiej kultury ostatnich lat" - wyjaśnił wiceprezes Zarządu TVP.

Jak zapowiedziano, gala transmitowana będzie na stronie www.fkn.tvp.pl oraz na antenach TVP.

Więcej informacji o 1. FKN "Pamięć i Tożsamość" na stronie internetowej: www.fkn.tvp.pl.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne