EN

25.07.2022, 12:07 Wersja do druku

Kraj. Aktorzy grają teraz w górach i nad morzem

Wakacje trwają, ale sceny w Zakopanem, Gdańsku i Gdyni zapraszają na spektakle w pięknych plenerach i zabytkowych obiektach. Pisze Jacek Cieślak w „Rzeczpospolitej”.

„Wsopotwzięci”, fotk Krzysztof Bieliński / mat. teatru

W czwartek 21 lipca kolejny sezon artystyczny rozpoczął zakopiański Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jako pierwszy został zaprezentowany spektakl na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza - „Akt Przerywany, czyli Teatr Nie (konsekwencji)".

W wakacyjnym repertuarze znajdują się również uwielbiane przez publiczność spektakle z cyklu „Tatrzańskie": „Człapówki - Zakopane" wg powieści Andrzeja Struga oraz „Spiski - Hej!" wg prozy Wojciecha Kuczoka.

Chodzenie na spektakle to także okazja do poznania wspaniałych tatrzańskich miejsc. W Dworze Tetmajerów w Łopusznej (filia Muzeum Tatrzańskiego) prezentowany będzie spektakl „Nieprzyjaciel" wg Juliena Greena. W Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie widzowie będą mogli zobaczyć spektakl w ramach Sceny Propozycji Aktorskich „Kruk" w reżyserii aktora teatru - Marka Wrony. Na początku sierpnia odbędą się przedpremierowe pokazy spektaklu „Chimeryczny lokator" wg debiutanckiej powieści Rolanda Topora w reżyserii Andrzeja St. Dziuka.

6 sierpnia na Scenie Letniej gdańskiego Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim odbędzie się premiera spektaklu „Kim jest pan Schmitt" wg sztuki Sebastiena Thiery'ego. Przedstawienie, które będzie grane również w Starej Aptece, wyreżyseruje Jan Hussakowski. To absurdalna tragikomedia, której akcja z impetem wkracza w spokojne, mieszczańskie życie głównych bohaterów i zmusza ich do odnalezienia się w szalonej i niecodziennej sytuacji.

Również na Scenie Letniej zobaczyć będzie można „Przygody Koziołka Matołka".

- Koziołek wędruje przez świat, szukając Pacanowa. A przy okazji zostaje indiańskim wodzem, ląduje na księżycu, traci głowę, wygrywa konkurs lotów narciarskich, odkrywa parę prawd o sobie i o świecie, paru zarozumialcom uciera nosa, zwiedza pół ziemskiego globu i żyje pełnią koziego życia - mówi Michał Derlatka, reżyser.

Wybrzeże na swoich wszystkich scenach, w tym również na Kameralnej w Sopocie, gdzie wyremontowano właśnie foyer, grać będzie do 20 sierpnia. W planach są m. in. „Awantura w Chioggi" Carla Goldoniego, jedna z najlepszych osiemnastowiecznych komedii. W małym portowym miasteczku, na ulicach rozsiadły się kumoszki. Tkają koronki, czekają na mężów, kochanków i narzeczonych, intrygują i plotkują. W efekcie rozpętują apokaliptyczną kłótnię. Spektakl jest znakomicie grany, co potwierdza nagroda dla całego zespołu na tegorocznych 62. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Bohaterowie „Wsopotowziętych" przybywają nad morze, aby przeżyć niezwykłą przygodę. Czas ulega zawieszeniu, miasto z przeszłości przenika się ze współczesnym. Arystokraci z roku 1914 spotykają lokalnego gangstera z lat 90., gdzieś między nimi przechadzają się barwne miejskie postaci z Monciaka. Ale tak naprawdę głównym bohaterem tej teatralno-muzycznej opowieści jest miasto i jego tajemniczy spleen. Wszystko zaś zaczyna się od miejsca, w którym niegdyś istniało kino Luksus, potem Bałtyk, a dziś jest... Scena Kameralna.

Na Scenę Letnią w Orłowie zaprasza Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni. Na pięknej plaży będzie grana m. in. czerwcowa premiera „Kwiaty we włosach". Era dzieci kwiatów to wciąż barwny i inspirujący okres. Młoda dziewczyna, porządkując rzeczy po ukochanej babci, natrafia na serię tajemniczych, czarno-białych zdjęć ze zlotu hipisów nad Bałtykiem. Postanawia odnaleźć ich bohaterów, by poznać młodzieńczą przeszłość babci. To będzie fascynująca, ale i zaskakująca podróż. Inny muzyczny spektakl w Orłowie to „Osiecka. Archipelagi". Punkt wyjścia jest następujący: zaczyna się wakacyjny rejs transatlantykiem Batorym ku lepszemu światu, a na pokładzie plejada barwnych postaci i gwiazda wieczoru, czyli poetka Agnieszka Osiecka. Fabuła pełna jest jej wspaniałych piosenek, które można nucić przez całe wakacje. 

Tytuł oryginalny

Aktorzy grają teraz w górach i nad morzem

Źródło:

„Rzeczpospolita” nr 171, dodatek Życie Regionów

Wątki tematyczne