18.09.2021, 08:44 Wersja do druku

Koszęcin. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zainauguruje we wtorek 69. sezon artystyczny

Inne aktualności

69. sezon artystyczny zainauguruje 21 września w swojej siedzibie w Koszęcinie Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Będzie to jednocześnie święto patrona zespołu oraz jedno z wydarzeń Roku Górali w Województwie Śląskim.

Jak poinformowała rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła, artyści "Śląska" zaprezentują w tym dniu jeden z najbardziej przebojowych programów pt. "A to Polska właśnie". W namiocie koncertowym na dziedzińcu pałacu w Koszęcinie chór, balet i orkiestra zespołu wystąpią z repertuarem najpiękniejszych polskich pieśni i tańców z wielu regionów kraju.

W godzinach 10-14 na terenie parku otaczającego pałac w Koszęcinie czynne będzie Miasteczko Zdrowia oferujące porady zdrowotne i proste badania. Tuż przed koncertem zostanie także podpisane porozumienie pomiędzy Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk" a Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach.

O godz. 14.30 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy "Miejsce Pamięci Powstań Śląskich", którą na ręce dyrekcji Zespołu "Śląsk" przekazał w lipcu tego roku w Katowicach prezydent RP Andrzej Duda, jako jedynej instytucji artystycznej na Śląsku.

Tablica wzorowana na powstańczym sztandarze "Tobie Polsko" jest symbolicznym uczczeniem bohaterskich uczestników trzech zrywów niepodległościowych, którzy w latach 1919, 1920, 1921 wywalczyli przynależność Górnego Śląska do odrodzonej Polski. Dzięki umieszczeniu tablicy w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie zostanie ustanowiony "miejscem pamięci powstań śląskich w czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

Tablica - obok Dębu Pamięci Powstań Śląskich, zasadzonego przez prezydenta RP podczas czerwcowej wizyty w Koszęcinie – wzbogaci krajobraz zabytkowej siedziby Zespołu "Śląsk", którą każdego roku odwiedza blisko 150 tysięcy gości.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka