EN

27.05.2024, 08:24 Wersja do druku

Gdańsk. Czytanie „Królowej Miłości" z Haliną Rasiakówną, w ramach PC Dramy w Żaku

Klub Żak zaprasza 27 maja na czytanie performatywne współczesnego polskiego dramatu - „Królowej Miłości" Sandry Szwarc w reżyserii Moniki Czajkowskiej.

fot. Rafał Milach/mat. organizatora

Czytanie performatywne współczesnego polskiego dramatu. Jadwiga, kobieta w wieku ponad siedemdziesięciu lat, całe dnie spędza w domu. Czas upływa jej na powtarzalnych rytuałach: czytaniu plotek – głównie o angielskiej rodzinie królewskiej –  z kolorowych czasopism, oglądaniu telewizji, rozmowach z zajmującą się nią Opiekunką i odwiedzającą ją czasem Sąsiadką. Oraz ciągłym czekaniu na wizytę kogoś z jej rodziny, która nigdy nie następuje. Monotonnie jej życia przerywa niespodziewane pojawienie się w mieszkaniu Klary, młodej dziewczyny. Co niezwykłe, wydaje się, że Klary nie dostrzega nikt oprócz Jadwigi.
„Królowa miłości” to rozpisana na cztery postacie kobiece poruszająca opowieść o starości. Oraz o zapominaniu – czy raczej w tym przypadku: wypieraniu – przeszłości. I o przemocy, którą można próbować zapomnieć, lecz w naszej podświadomości pozostanie ona na zawsze i da o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie.

W rolę Jadwigi w naszym czytaniu wcieli się Halina Rasiakówna, wybitna polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, jedna z ulubionych aktorek Krystiana Lupy. Artystka jest laureatką nagród Festiwalu Boska Komedia w Krakowie czy prestiżowej Nagrody im. Zelwerowicza; od 2017 roku występuje w warszawskim Teatrze Studio. Towarzyszyć jej na scenie będą Sylwia Góra i Agata Woźnicka z Teatru Wybrzeże oraz Marta Kalmus-Jankowska.

Sztuka pochodzącej z Gdańska Sandry Szwarc – pod tytułem „Niepamięć” – brała udział w zeszłorocznym V Konkursie Dramaturgicznym „Strefy kontaktu”, organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny. Na PC Dramie prezentowaliśmy już dramaty tej autorki: „Supernova Live” w 2016 roku oraz „Woda w usta” w 2021 roku. Czytanie wyreżyseruje –  także pochodząca z Gdańska – Monika Czajkowska, młoda reżyserka teatralna i filmowa, dramaturżka, dramatopisarka i scenarzystka, doktorantka na łódzkiej filmówce.

***

PC Drama / 27.05.2024 / g. 19.00 / Klub Żak
KRÓLOWA MIŁOŚCI

autorka: Sandra Szwarc | reżyseria: Monika Czajkowska | obsada: Halina Rasiakówna, Sylwia Góra, Marta Kalmus-Jankowska i Agata Woźnicka

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety:
30 zł - bez zniżek - w sklepie internetowym ( tickets.klubzak.com.pl ) i w kasie Klubu
25 zł – zniżka na Kartę Do Kultury - tylko w kasie Klubu
20 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów - dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny, obywatele Ukrainy – tylko w kasie Klubu
Klub Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197,  [email protected]; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w. 117.

Źródło:

Materiał nadesłany