EN

19.10.2022, 12:49 Wersja do druku

Kijów. Czytanie sztuki Saszy Denisowej - w schronie podczas bombardowania

W poniedziałek 17 października w Kijowie w Piwnicy Kultury (Підвал культури) odbyło się czytanie performatywne dokumentalnej sztuki Saszy Denisowej Sześć żeber gniewu w reżyserii Anastazji Mytrażyk, opisującej życie uchodźczyń z Ukrainy w Polsce. Sztuka od czerwca jest w repertuarze Teatru Komuna Warszawa, zaś autorka od początku wojny mieszka w Warszawie.

Czytanie odbyło się w Piwnicy Kultury w centrum Kijowa, tuż po ataku dronów na stolicę Ukrainy. Podczas porannej próby aktorzy i reżyserka wciąż słyszeli odgłosy wystrzałów – to sami mieszkańcy Kijowa strzelali z okien i ulic do irańskich dronów, które latały nad Kijowem niszcząc budynki mieszkalne i zabijając ludzi. Mimo to zespół zdecydował, że czytanie się odbędzie. Zwłaszcza, że miejsce to jest schronem przeciwbombowym zaaranżowanym jako przestrzeń teatralna. Publiczność przyszła mimo tego, że w Kijowie zgasły latarnie i częściowo przestał działać transport miejski. Sala była pełna. Publiczność śmiała się i płakała, aktorzy w pewnym momencie odłożyli tekst i grali. Obecni na pokazie krytycy teatralni zwrócili uwagę, że reżyserce udało się stworzyć szkic spektaklu i czekają na pełną realizację. Olga Stelmaszewska napisała: „Sztuka Saszy Denisowej o wojnie nie tylko rezonuje każdym trafionym i prawdziwym słowem, monologiem, intonacją, ale daje nadzieję i wiarę. Wirtuozeria dramatopisarki polega na zrozumieniu komicznej natury teatru wraz z perfekcyjnym opanowaniem techniki verbatim. W sztywnych ramach dramatycznych jest miejsce na fantasmagorie i prawdziwą tragedię, na zdrową ironię i optymistyczny romantyzm. Autorka nie błądzi i nie fałszuje obrazu. Umiejętnie wymieszana równowaga tragizmu i komizmu sprawia, że jest to tekst nie tylko dramatyczny, ale i zaskakująco przenikliwy.”

Historia Ukrainek mieszkających w Polsce była zrozumiała także dla Ukraińców w Kijowie. Wszystkie marzenia o zwycięstwie, traumy doświadczeń, humor, tragikomedia i sytuacja w Polsce, która stała się najsilniejszym sojusznikiem Ukrainy w tej wojnie – wszystkie te wątki były wczoraj w Kijowie grane z powodzeniem i aplauzem, mimo ataków dronów i rakiet na miasto. Kiedy publiczność opuściła salę, ponownie rozpoczął się nalot.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne