EN

2.06.2023, 18:04 Wersja do druku

Kielce. Teatr im. S. Żeromskiego w Reykjaviku

9 czerwca zagramy na tamtejszej scenie narodowej spektakl pt. "Wiosenna bujność traw" na podstawie tekstu i w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Wydarzenie odbędzie się w ramach współpracy nawiązanej pomiędzy teatrami w 2021 roku.

„Wiosenna bujność traw” / fot. Krzysztof Bieliński / mat. teatru

Narodowa scena Islandii jest silnym partnerem Teatru, wspierającym działania miękkie dofinansowane ze środków EOG. Są one częścią projektu pn. "Przebudowa zabytkowego Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na potrzeby zachowania dziedzictwa kulturowego i poszerzenia działalności kulturalno-edukacyjnej" łączącego remont zabytkowej siedziby przy Sienkiewicza 32 oraz poszerzenie oferty kulturalnej instytucji. W ramach partnerstwa kielecki zespół odwiedził Reykjavik w 2022 roku, uczestniczył w warsztatach z miejscowymi artystami oraz zaprezentował islandzkiej publiczności czytanie performatywne. Tym razem zespół kielecki zaprezentuje Islandczykom oraz zamieszkującym wyspę lodu i ognia Polakom spektakl.

Efektem współpracy będzie również sztuka dramatyczna uwydatniająca strategie kreowania narodowych stereotypów poprzez eksplorację wizerunków Polaków i Islandczyków w podręcznikach szkolnych dla najmłodszych. Prapremiera spektaklu na podstawie tego utworu w reżyserii Uny Thorleifsdottir odbędzie się na początku 2024 roku, na nowopowstałej scenie kameralnej, z okazji 145-lecia Teatru im. Stefana Żeromskiego. Zespół z Reykjaviku wystąpi w Kielcach, tuż po obchodach jubileuszu, w lutym 2024 roku.

Na tym jednak nie koniec, jednocześnie realizujemy drugi projekt "Pokaz spektaklu Widnokrąg w Teatrze Narodowym Islandii wraz z działaniami towarzyszącymi" z programu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura Inspirująca. W jego ramach odbędzie się w czerwcu tego roku wykład dramaturga Teatru na Wydziale Performatyki Islandzkiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych na temat wątków chłopskich, wiejskich i ludowych w teatrze polskim, a także warsztaty twórcze dla Inlandczyków prowadzone przez aktorów Joannę Kasperek i Dawida Złobińskiego. Zwieńczeniem projektu będzie m.in. prezentacja spektaklu "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego w 2024 roku.

Źródło:

Materiał nadesłany