EN

2.06.2023, 10:29 Wersja do druku

Dlaczego niszowe pismo budzi takie emocje? W tej sprawie widać patologie schyłkowego reżimu PiS

W walce o pismo „Dialog”, jak w krzywym zwierciadle, przeglądają się zranione narcyzmy kulturalnych tuzów „dobrej zmiany”. Pisze Witold Mrozek w „Gazecie Wyborczej”.

Bronisław Wildstein pisze dramaty i miał kiedyś powiedzieć, że chce być Szekspirem, teraz inny prorządowy autor sztuk skarży się, że jest „wykluczony i wyjęty spod prawa". A wydawca nie chce się przyznać, że steruje nim minister Gliński.

PiS przyjmuje miesięcznik „Dialog" – zasłużone, choć malutkie pismo kulturalne, zajmujące się od 1956 r. dramaturgią polską i światową. Z redakcją solidaryzują się teatry, profesorowie teatrologii, którzy wycofali się w proteście z rady naukowej miesięcznika, a także samorząd Warszawy, który zasponsoruje trzy numery „Dialogu Puzyny" – alternatywnego miesięcznika, tworzonego przez dotychczasowych twórców „Dialogu".

Zespół protestuje przeciwko narzuconemu mu redaktorowi naczelnemu Antoniemu Winchowi. Prof. Joanna Krakowska z „Dialogu" przyznała w wywiadzie dla „Wyborczej", że przed wyborem Wincha usłyszała od wydawcy, że decyzje w sprawie pisma podejmuje osobiście minister Gliński. Teraz Dariusz Jaworski, z woli ministra Glińskiego dyrektor Instytutu Książki i obecny wydawca „Dialogu", zechciał się odnieść do naszego wywiadu. „Decyzje personalne dotyczące »Dialogu«, w tym powołanie nowego redaktora naczelnego, podejmuje wyłącznie wydawca – Instytut Książki" – zapewnił w oficjalnym komunikacie. 

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Dlaczego niszowe pismo budzi takie emocje? W tej sprawie widać patologie schyłkowego reżimu PiS

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Witold Mrozek

Data publikacji oryginału:

01.06.2023

Wątki tematyczne