EN

27.07.2021, 08:35 Wersja do druku

Kielce. Miasto słono zapłaci za zerwanie umowy z projektantem "Kubusia"? Jest nieprawomocny wyrok

Ponad 200 tys. złotych ma otrzymać pracownia architektoniczna WXCA, po tym jak samorząd Kielc za czasów Wojciecha Lubawskiego zerwał umowę na wykonanie projektu teatru "Kubuś". Wyrok jest nieprawomocny.

fot. mat. prasowe

To konsekwencje głośnego sporu sprzed pięciu lat - samorząd Kielc wypowiedział wtedy wartą ok. miliona złotych umowę z pracownią WXCA z Warszawy, która wygrała konkurs na opracowanie koncepcji i przygotowywała projekt techniczny inwestycji.

Miasto twierdziło, że pracownia WXCA nie dotrzymuje terminów. - Mieliśmy problemy z wzajemnymi kontaktami. Do pierwszego roboczego spotkania doszło dopiero po naszych usilnych staraniach, trzy tygodnie po podpisaniu umowy - mówił wtedy Bernard Oziębły, ówczesny dyrektor wydziału inwestycji w kieleckim magistracie. Co więcej, miasto zatrzymało 100 tys. zł wadium i wybrało innego projektanta, tym razem w drodze przetargu.

Przedstawiciele WXCA relacjonowali, że miasto oczekiwało np. wykonania opracowania koncepcyjnego wielowariantowo  chociaż "umowa nas do tego nie zobowiązywała, a wpływało to na termin wykonania prac". - Mimo to spełniliśmy większość oczekiwań, ale nie mogliśmy spełnić tych sprzecznych z materiałami do projektowania - mówił Szczepan Wroński z WXCA. Zaprzeczał, że pracownia nie wywiązywała się z umowy.

Sąd: miasto musi zapłacić WXCA

Ostatecznie pracownia WXCA skierował sprawę do sądu. Sąd Okręgowy w Kielcach w piątek uznał, że miasto musi wypłacić na rzecz pracowni należną jej kwotę za przygotowanie projektu. - To kwota 199 998 złotych razem z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. Sąd zasądził też należne koszty procesu na rzecz strony i nieuiszczone koszty sądowe na rzecz skarbu państwa - mówi Tomasz Durlej, rzecznik sądu okręgowego.

Wyrok jest nieprawomocny. Nieoficjalnie wiadomo, że administracja Bogdana Wenty będzie jednak broniła decyzji urzędników Wojciecha Lubawskiego i odwoła się od wyroku. Pytana o to wiceprezydent Bożena Szczypiór odpowiada: - Czekamy na uzasadnienie wyroku i wtedy będziemy podejmować decyzję - mówi wiceprezydentka Kielc.

Warto dodać, że pracownia WXCA to projektant przebudowy teatru Żeromskiego w Kielcach. Też wygrała konkurs i zwycięski projekt jest realizowany przez samorząd województwa. Autorstwa pracowni WXCA jest również nagradzane Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

fot. mat. prasowe

Tytuł oryginalny

Miasto słono zapłaci za zerwanie umowy z projektantem "Kubusia"? Jest nieprawomocny wyrok

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kielce” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne