EN

2.06.2021, 08:24 Wersja do druku

Kielce. Kolejny przetarg na budowę nowej siedziby teatru "Kubuś". Tym razem się uda?

1 czerwca, w Dzień Dziecka, miasto ogłosiło kolejny już przetarg na budowę nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Jeśli wreszcie się uda, za dwa lata inwestycja powinna być gotowa.

fot. mat. prasowe

Czas na składanie ofert na „wykonanie robót budowlano-montażowych polegających na adaptacji budynków zespołu powięziennego przy ul. Zamkowej 1 w Kielcach pod potrzeby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" upływa 2 lipca. Liczyć się będą: cena (w 60 procentach), doświadczenie kierownika budowy (w 30) i przedłużenie czasu rękojmi (w 10). Zwycięzca przetargu będzie musiał przeprowadzić prace do 15 czerwca 2023 roku.

Tymczasem pierwotny termin zakończenia inwestycji, o którym była mowa kilka lat temu, to 2019 rok.

Teatr "Kubuś" i droga pod górkę

O budowie nowej siedziby „Kubusia" mówi się od lat, ale najpierw nie było pieniędzy, a potem miasto zerwało umowę z utytułowaną pracownią projektową, która wygrała konkurs. Gdy wreszcie była gotowa dokumentacja i teoretycznie były pieniądze, ogłoszono w 2019 roku przetarg na budowę.

Potem było jeszcze gorzej: po tym, jak w marcu 2020 roku wybrano najtańszą ofertę, za niemal 33 mln zł, druga w kolejce firma odwołała się do Krajowej Izba Odwoławczej. W efekcie unieważniono najtańszą ofertę, a ponieważ na droższą nie było pieniędzy, przetarg unieważniono. Na dodatek firma, której ofertę odrzucono, też odwołała się do KIO. Ostatecznie sprawa dotarła do Sądu Okręgowego w Kielcach, a ten w lutym tego roku oddalił skargę oferenta startującego w przetargu. Miasto przed ogłoszeniem kolejnego przetargu musiało jeszcze zaktualizować kosztorys inwestorski, bowiem dokument ten utracił już swoją ważność.

Teatr "Kubuś". Mają więcej czasu

Czas naglił, bo z przyznanego dofinansowania unijnego miasto mogło skorzystać do wiosny 2023 roku.

– Wystąpiliśmy do instytucji zarządzającej, czyli do urzędu marszałkowskiego, o zgodę na przedłużenie terminu i uzyskaliśmy ją – mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc. Dodaje, że termin ten wydłużono teraz do końca trzeciego kwartału 2023 r.

Tytuł oryginalny

Kolejny przetarg na budowę nowej siedziby teatru "Kubuś". Tym razem się uda?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kielce” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.