EN

11.12.2021, 11:13 Wersja do druku

Kielce. Głos w sporze o wyburzenie kamienicy na potrzeby teatru

Inne aktualności

Głos w sporze o wyburzenie kamienicy w centrum Kielc na potrzeby teatru. - Nie jest czymś, co zapada w pamięć - mówi o budynku historyk sztuki.

Teatr im. Żeromskiego zabiega o rozbiórkę kupionego za 4 mln zł budynku przy ul. Sienkiewicza 32A. Jego władze argumentują, że to pozwoli powiększyć scenę i jej zaplecze, a w efekcie może powstać „jeden z najnowocześniejszych technicznie teatrów w Polsce". Na to jednak nie zgadza się wojewódzki konserwator zabytków Anna Żak. Zwraca uwagę, że do rejestru zabytków jest wpisana od wielu lat zabudowa ul. Sienkiewicza. Ochronie podlega więc fasada kamienicy jako część zabudowy tej ulicy.

Marcin Sztandera: Jak stary jest budynek przy ul. Sienkiewicza 32A?

Krzysztof Myśliński, historyk sztuki: To pozostałości po browarze, który zajmował obszar do ul. Leśnej i dawnej siedziby BWA. Wybudowano go w połowie XIX wieku, a poszczególne budynki były przebudowywane. To dotyczy kamienicy przy teatrze, ale też sąsiednich przy ul. Sienkiewicza. Dziś ta kamienica nie ma jakiejś szczególnej wartości architektonicznej, ale to rodzaj kotwicy, pokazującej skalę zabudowy, jaka występowała w tym miejscu. Jest ona jednak dosyć anachroniczna.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Głos w sprawie spornej kamienicy przy ul. Sienkiewicza. Wyburzać, czy nie? "Nie jest czymś, co zapada w pamięć"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kielce” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.