Po tygodniach przygotowań 19 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się premiera online czytania aktorskiego pt. „Skąpiec” Moliera w ramach projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”.
Inne aktualności
- Warszawa. MKiDN: NIMiT wydłuży terminy realizacji projektów w ramach KPO dla kultury 24.12.2024 15:22
- E-teatr życzy pełnych spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia! 24.12.2024 14:25
- Białystok. Igor Gorzkowski reżyseruje „Wieczór Trzech Króli” w Teatrze Dramatycznym 24.12.2024 13:00
- Warszawa. Pożegnano Switłanę Oleszko – słynną ukraińską reżyserkę teatralną 24.12.2024 11:14
- Kraków. 28 grudnia ruszy Pochód Kolędniczy z Teatrem Złoty Róg 24.12.2024 10:40
- Słupsk. Sylwester w Nowym Teatrze w klimacie PRL-u 24.12.2024 10:12
- Sopot. Muzyczne serce Polski z germańskim epizodem. Powstanie muzeum Opery Leśnej 24.12.2024 09:47
- Kielce. „Noworoczna piosenka” zapowiada płytę z utworami Jerzego Wasowskiego 24.12.2024 09:37
- Lublin. Nie żyje aktor Jan Wojciech Krzyszczak 24.12.2024 09:14
- Kraj. Święta z Polskim Radiem – wyjątkowe audycje, muzyka i refleksja 24.12.2024 09:08
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 23.12.2024 17:35
- Internet. Antologia dramatów Jolanty Janiczak 23.12.2024 17:17
- Poznań. Koncert Noworoczny, wznowienia i pożegnania. Styczeń w Teatrze Wielkim 23.12.2024 15:19
- Siedlce. Premiera spektaklu „Mił(ość)” w Centrum Kultury i Sztuki 23.12.2024 15:01
Finał trzeciej edycja projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne” zbliża się wielkimi krokami. Od początku października uczniowie czterech placówek oświatowych (wcześniej wyłonionych w konkursie): Publicznej Szkoły Podstawowej w Gierczycach, I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu, Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, a także I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie pracowali nad interpretacją sceniczno-cyfrową dramatu „Skąpiec” Moliera. Zajęcia odbywały się za pomocą platformy ZOOM.
Nad uczniami sprawowali pieczę artystyczną reżyserzy (Przemysław Żmiejko, Roksana Miner), aktorzy (Anna Iwasiuta-Dudek, Ewa Lubacz, Andrzej Plata i Zdzisław Reczyński). Uczniowie prócz warsztatów teatralnych nawiązujących do dramatu przewodniego, uczestniczyli na dodatkowych zajęcia online, które miały na celu wzbogacić ich o dodatkowe umiejętności i wiedzę. Na pierwszym spotkaniu aktorka Agata Sobota poprowadziła zajęcia poprawiające wymowę, na drugim spotkaniu dr hab. Marzena Marczewska oraz dr hab. Krzysztof Jaworski – wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawili w postaci krótkiego wykładu biografię Moliera, ukazali kulisy powstawania dramatu „Skąpiec” i jego wystawienia trzysta lat temu, a także zwrócili uwagę na współczesny wydźwięk utworu. Na trzecich zajęciach uczniowie spotkali się online z aktorem, ale także filmowcem, Adrianem Wajdą, który opowiedział im o prostych metodach nagrywania się telefonem komórkowym w domowych warunkach. Warsztaty teatralne w ramach projektu prowadziły także nauczycielki szkół: Agnieszka Kunys-Łukawska, Bożena Myl-Ciszkiewicz (I LO Sandomierz), Beata Norowska (SP Gierczyce), Magdalena Kuterasińska (I LO Włoszczowa), Iwona Szachowicz (ZS Morawica) pod okiem konsultantów Przemysława Żmiejko i Roksany Miner.
Finał projektu w postaci aktorskiego czytania „Skąpca” Moliera odbędzie się 19 grudnia, o godz. 18.00 na kanale YouTube i stronie internetowej Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Za wcześniejsze nagranie czytania i montaż odpowiadają Adrian Wajda i Przemysław Żmiejko. Muzykę do czytania skomponował Michał Górczyński.
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Kielce i Świętokrzyski Kurator Oświaty.
Partnerami projektu są: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a także Szkoła Podstawowa w Gierczycach, Zespół Szkół w Morawicy, I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu, I Liceum Ogólnokształcące we Włoszczowie.
Projekt "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
***
reżyseria: Roksana Miner, Przemysław Żmiejko,
asysta reżyserska: Beata Norowska, Iwona Szachowicz, Magdalena Kuterasińska, Agnieszka Kunys-Łukawska, Bożena Myl-Ciszkiewicz
konsultacja merytoryczna: dr hab. Marzena Marczewska, dr hab. Krzysztof Jaworski
występują uczniowie: Szkoły Podstawowej w Gierczycach, Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie, I Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu, a także aktorzy: Anna Iwasiuta-Dudek, Ewa Lubacz, Andrzej Plata, Zdzisława Reczyński
muzyka: Michał Górczyński
montaż: Adrian Wajda, Przemysław Żmiejko