EN

26.08.2021, 08:58 Wersja do druku

Kazimierz Dolny. Od jutra 55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Od piątku w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się 55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Podczas trzech dni festiwalu zaplanowane są m.in. konkursy muzyczne i widowiska ludowe.

fot. mat. organizatora

"Najważniejszą częścią festiwalu niezmiennie od 55 lat jest reprezentacja artystów ludowych wyłonionych w poszczególnych regionach kraju. Tu będziemy mieli bogatą reprezentację 14 województw i prawie 120 kapel, zespołów śpiewaczy i solistów śpiewaków. Będzie też jeden z najwdzięczniejszych konkursów z kategorii „Mistrz i Uczeń”, gdzie dorośli artyści będą prezentować swoich młodych adeptów, którzy niejednokrotnie stawiają na scenie swoje pierwsze kroki" – powiedział PAP komisarz Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych Andrzej Sar, wicedyrektor wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, który jest organizatorem festiwalu.

W trakcie festiwalu zaplanowane są koncerty konkursowe, warsztaty dla dzieci, zabawy ludowe, ognisko w ruinach Zamku, wernisaż wystawy jubileuszowej i targi sztuki ludowej.

"Będziemy też mieli pokaz widowiska "U łubiarza", czyli pokaz ginącego zawodu wytwarzania łubek i żywe spotkanie z kulturą festiwalową w postaci warsztatów tańców wielkopolskich" – dodał Sar.

Jak podkreślił burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski, miasto czeka na gości festiwalowych i turystów.

"Z utęsknieniem czekamy tegoroczną edycję festiwalu. Przypomnę, że w minionych latach Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych odbywał się tradycyjnie w ostatni weekend czerwca, ale ze względu na pandemię organizatorzy zarówno w tym jak w poprzednim roku zdecydowali o zmianie terminu na ostatni tydzień sierpnia. Teraz, wspólnie z organizatorem przygotowujemy Mały i Duży Rynek pod namioty i scenę festiwalową”.

Znakiem rozpoznawczym festiwalu jest statua Króla Kazimierza, która od początku festiwalu stoi na rynku i góruje nad sceną.

"To duże logistyczne wyzwanie ze względu na rozmiary postaci. Potrzebny jest specjalistyczny dźwig, aby króla ubrać w ozdobne szaty, co jest nie lada przedsięwzięciem" – zaznaczył kierownik referatu kultury i komunikacji społecznej Urzędu Miasta Kazimierza Dolnego Mateusz Stachyra.

Tradycyjnie, w niedzielę festiwalową o godzinie 12.00 odbędzie się msza święta w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym.

"W tym roku będzie to szczególne wydarzenie m.in. dlatego, że będzie obchodzony jubileusz koronacji Matki Boskiej obrazu z klasztoru Ojców Franciszkanów w Kazimierzu Dolnym" – powiedział Pomianowski.

55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych potrwa od piątku 27 sierpnia do niedzieli 29 sierpnia. Partnerem festiwalu jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Źródło:

PAP