EN
21.03.2022, 19:13 Wersja do druku

Katowice. W sobotę kilkunastu polskich i zagranicznych artystów zagra dla Ukrainy

Kilkunastu artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi, a także mieszkający w Czechach Rosjanin, wystąpią w najbliższą sobotę na scenie instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów w koncercie dla Ukrainy.

Inne aktualności

Podczas bezpłatnego koncertu pt. „Na niebieskim fortepianie” z udziałem m.in. Elżbiety Wojnowskiej i Jacka Kleyffa zbierane będą pieniądze na rzecz fundacji prowadzącej działania na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Artyści, którzy wystąpią, zrzekli się honorariów.

„Pomysłodawcą koncertu jest Antoni Muracki – bard, tłumacz pieśni czeskich, rosyjskich i ukraińskich, autor dziesiątek własnych pieśni. Zaprosił kilkunastu swoich przyjaciół, z którymi razem śpiewał, często w różnych krajach i w różnych językach. Dlatego są to przede wszystkim znakomici wykonawcy piosenki autorskiej i interpretatorzy poezji” - przekazał Łukasz Kałębasiak z Miasta Ogrodów.

Wśród wykonawców znajdzie się Elżbieta Wojnowska, obecna na polskich scenach od niemal 50 lat, której największą sławę przyniosła nagrodzona na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu piosenka „Zaproście mnie do stołu”. Innym gościem Murackiego będzie Jacek Kleyff, współtwórca (obok m.in. z Janusza Weissa) artystycznego kabaretu Salon Niezależnych. Z kolei tytuł koncertu zaczerpnięty został z piosenki innego polskiego barda zaproszonego do Katowic – Tomasza Kordeusza.

Jak wskazał Kałębasiak, także o zagranicznych wykonawcach koncertu można powiedzieć, że wpisują się w wizerunek wykonawcy piosenki autorskiej – artysty z gitarą. Jednym z nich będzie ukraiński muzyk Aleksander Maceradi, a kolejnym - Aleksiej Kudriawcew, jedyny Rosjanin, który wystąpi podczas koncertu. Kudriawcew, który ma w repertuarze m.in. pieśni Okudżawy i Wysockiego, od 2012 roku mieszka w czeskim Brnie i wraz z tamtejszymi artystami nagrał w ubiegłym roku pieśń dedykowaną prześladowanym Białorusinom.

Wszyscy artyści, którzy wystąpią w Katowicach, zrzekli się honorariów. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Darmowe wejściówki są dostępne m.in. w kasie Miasta Ogrodów, można je też zarezerwować pod numerem telefonu 032 609 03 32. Podczas koncertu będzie prowadzona zbiórka na rzecz Fundacji Projekt Wsparcia „Nowe Miejsce”, która pomaga obcokrajowcom zaczynającym kolejny etap życia w nowym miejscu. Artyści przekazali też swoje płyty i inne pamiątki, które będzie można kupić na rzecz pomocy uciekającym przed wojną Ukraińcom.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne