W województwie Śląskim corocznie przyznawana jest nagroda teatralna Złote Maski za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Nagroda ta ma długą tradycję; od 1967 r. Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw - katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie. Nagrodę przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego w oparciu o rekomendacje komisji eksperckiej.
Inne aktualności
- Łódź. Premiera spektaklu tanecznego „Brakarki” w Muzeum Włókiennictwa 05.10.2024 17:02
- Warszawa. W czwartek w Teatrze Polskim premiera „Historii Henryka IV...” Szekspira, w roli króla Andrzej Seweryn 05.10.2024 08:10
- Warszawa. MKiDN: możliwe będą zmiany w kosztorysach i harmonogramach KPO dla Kultury 04.10.2024 19:57
- Warszawa. Nie żyje Jerzy Molga 04.10.2024 19:04
- Toruń. MKiDN wzywa do wstrzymania II etapu budowy ECF Camerimage 04.10.2024 17:41
- Wrocław. Zarząd województwa chce odwołać dyrektora Opery Wrocławskiej Tomasza Janczaka 04.10.2024 17:38
- Warszawa. Waldemar Dąbrowski został zagranicznym członkiem Akademii Sztuk Ukrainy 04.10.2024 17:35
- Kraków. „Narodowy Sparing Naukowy” w Starym Teatrze 04.10.2024 16:20
- Poznań. Agnieszka Duczmal przestaje kierować Orkiestrą Amadeus 04.10.2024 16:15
- Kraków. Pokazy „Solaris” w październiku gościnnie w Łaźni Nowej 04.10.2024 16:15
- Warszawa. 28 tysięcy słuchaczy odwiedziło 14. Festiwal Szalone Dni Muzyki „Źródła” 04.10.2024 15:56
- Warszawa. Weekend Seniora z „We Will Rock You" 04.10.2024 15:47
- Wrocław. XII Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej 04.10.2024 15:41
- Warszawa. Wykonaniem „Mszy za pokój” Filharmonia Narodowa inauguruje nowy sezon 04.10.2024 15:38
Nominacje do nagród teatralnych „Złote Maski” w województwie śląskim za rok 2022
SPEKTAKL ROKU
- „Faraon” na podstawie powieści Bolesława Prusa w adaptacji i dramaturgii Grzegorza Niziołka,
w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku – Białej.
- „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a w reżyserii Jacka Jabrzyka, w dramaturgii Huberta Sulimy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
- „Kandyd, czyli optymizm” Voltaire'a w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego w reżyserii Rafała Szumskiego, w adaptacji Macieja Wojtyszki i Krzysztofa Orzechowskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
- „Pasterka i kominiarczyk” Hansa Christiana Andersena w adaptacji Daniela Arbaczewskiego, w reżyserii Arkadiusza Klucznika w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
- „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
- „Zakazane dzieci – opowieść Korczakowska” Artura Pałygi w reżyserii Anny Augustynowicz
w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku–Białej.
AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
- Hanna Zbyryt za rolę Kunegundy w spektaklu „Kandyd, czyli optymizm” Voltaire'a w reżyserii Rafała Szumskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
- Marta Gzowska-Sawicka za monodram „Milczenie. O Ewie Demarczyk” w reżyserii Tomasza Fryzeła i role: Zewtel w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Sary w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
- Barbara Guzińska za rolę Lettycji Douffet w spektaklu „Lettycja i lubczyk” Petera Shaffera
w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
- Robert Talarczyk w spektaklu „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha koprodukcja STUDIO teatrgalerii, Fundacji Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatru Łaźnia Nowa i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
- Mateusz Wojtasiński za role: Ramzesa w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego i Jaszy w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
- Mariusz Galilejczyk za rolę Maxa Majera w spektaklu „Spin Doktor” w reżyserii Grzegorza Krawczyka w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH
- Ewa Zawada za rolę Pasterki w spektaklu „Pasterka i kominiarczyk” Hansa Christiana Andersena w reżyserii Arkadiusza Klucznika w adaptacji Daniela Arbaczewskiego w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
- Agata Małycha-Szczypuła za rolę Ośmiornicy w spektaklu „Złota” w adaptacji Anny Wieczorek w reżyserii Anny Wolszczak w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
- Radosław Sadowski za rolę Szczurka w spektaklu „Urodziny w Nigdylandii…” Marty Guśniowskiej w reżyserii Agnieszki Błaszczak w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku–Białej.
AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ NIE PRZYZNANO
Zgodnie z § 4 ust. 3 Regulaminu przyznawania nagrody teatralnej „Złote Maski” w województwie śląskim, w przypadku braku nominowanych do nagrody w danej kategorii, komisja może zaproponować równorzędną nagrodę w innej kategorii regulaminowej.
Wobec braku nominacji w kategorii AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ członkowie komisji zaproponowali przyznanie 6 nominacji i 2 nagród w kategorii NAGRODA SPECJALNA.
AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ
- Grażyna Bułka za role: Heloise w spektaklu „Łaskawe” w reżyserii Mai Kleczewskiej i Omy
w spektaklu „Węgla nie ma” w reżyserii Jacka Jabrzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
- Michał Czaderna za rolę Hermana w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
- Grzegorz Przybył za rolę Osipa w spektaklu „Płatonow” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej
w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
REŻYSERIA
- Agata Duda–Gracz za reżyserię autorskiego spektaklu „Odys i świnie, czyli opowieść mitomana”
w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
- Jacek Jabrzyk za reżyserię spektakli: „Węgla nie ma” według tekstu Przemysława Pilarskiego
w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespear’a według dramaturgii Huberta Sulimy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
- Cezary Tomaszewski za reżyserię spektaklu „Faraon” w adaptacji i dramaturgii Grzegorza Niziołka
w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
SCENOGRAFIA
- Agata Duda–Gracz za scenografię do spektaklu „Odys i świnie, czyli opowieść mitomana”
w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach we własnej reżyserii.
- Damian Styrna za scenografię do spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
- Duet artystyczny Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży za scenografię do spektaklu „Faraon” na podstawie powieści Bolesława Prusa w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim
w Bielsku-Białej
CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY
- Anna Piotrowska za choreografię w spektaklach „Panny z przyszłości” i „Bestie” w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark we własnej reżyserii.
- Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka za choreografię w spektaklach: „Koty” Andrew Lloyd Webber’a w reżyserii Jakuba Szydłowskiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i „Ballady
i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej
w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
- Artur Żymełka za choreografię w spektaklu baletowym „Pictures of Poland” w Operze Śląskiej
w Bytomiu we własnej reżyserii.
NAGRODA SPECJALNA
Wobec braku nominacji w kategorii AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ członkowie komisji zaproponowali przyznanie 6 nominacji i 2 nagród w kategorii NAGRODA SPECJALNA.
- Iga Gańczarczyk i Remigiusz Brzyk za podjęcie tematu pamięci w spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa” w dramaturgii Igi Gańczarczyk i w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia
w Sosnowcu.
- Monika Urbaniak za projekt plakatu do spektaklu „Złota” w adaptacji Anny Wieczorek,
w reżyserii Anny Wolszczak w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
- Martyna Guzy, Anna Lemieszek, Katarzyna Błaszczyńska, Arkadiusz Machel, Kuba Anusiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Lobotomia” w reżyserii Marka Rachonia w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
- Spektakl 5:00. UA w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach stworzony przez artystki z Ukrainy w ramach rezydencji artystycznej pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego – za poruszenie wyjątkowych i aktualnych treści.
- Dorota Sabak-Ciołkosz za kostiumy do spektaklu „Koty” Andrew Lloyd Webber’a w reżyserii Jakuba Szydłowskiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie
- Katarzyna Knychalska i Jacek Głomb za mariaż teatru i sportu, który otwiera sceny na nową publiczność w spektaklu „Chopcy z Roosvelta” autorstwa Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba w Teatrze Nowym w Zabrzu.
Nagrody przynaje komisja ekspercka w składzie: Michał Centkowski, Tomasz Kordon, Marta Fox, Maria Kempińska, Magdalena Legendź, Janusz Legoń, Danuta Lubina-Cipińska, Henryka Malicka, Marek Mierzwiak, Marta Odziomek, Waldemar Patlewicz, Tadeusz Piersiak, Joanna Warońska-Gęsiarz, Gabriela Gros