EN
27.09.2021, 11:02 Wersja do druku

Katowice. Nauczą ułatwiać dostęp do kultury osobom z niepełnosprawnościami

Inne aktualności

Jak nowoczesne technologie ułatwiają dostęp do kultury, w jaki sposób prezentować ją osobom z niepełnosprawnościami – o tym będą dyskutować uczestnicy I Śląskiej Konferencji o Dostępności.

Trzydniowa konferencja pod hasłem "Dobre praktyki, szanse, wyzwania" rozpocznie się w piątek w Katowicach. Organizatorem wydarzenia adresowanego do pracowników instytucji kultury jest Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach, odbędzie się ono w należących do niej katowickich kinach Kosmos i Światowid i Kinoteatrze Rialto.

Jak przypomniała w poniedziałek Paulina Kwas z Silesii Film, dostępność to swobodny dostęp do dóbr, usług oraz możliwość udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach – m.in. osób z niepełnosprawnością, w tym osób głuchych czy niewidomych. Działania na rzecz zwiększenia dostępności koncentrują się w różnych obszarach życia społecznego - codziennych aktywności, dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów - do wymagań wszystkich obywateli. Sektor kultury jest tu polem, wymagającym szczególnego wysiłku i społecznej mobilizacji.

W 2019 r. na instytucje kultury nałożony został obowiązek realizacji ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami. Wiele instytucji kultury samodzielnie bądź przy wsparciu lokalnych władz i organizacji pozarządowych aktywnie dostosowuje swoją przestrzeń, ofertę czy sposób działania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

"Oprócz prac związanych m.in. z przystosowaniem architektury niezwykle ważne jest, by pracownicy kultury w tworzeniu programu opierali się na wyznacznikach dostępności oraz zdobywali kompetencje do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Wiedza ta nie jest nadal powszechnie znana" – zaznaczyła Paulina Kwas.

W ramach konferencji odbędą się panele dyskusyjne, debaty, wystąpienia ekspertów oraz warsztaty i pokazy filmowe z audiodeskrypcją. W konferencji – jako paneliści i eksperci – wezmą udział specjaliści ze śląskich instytucji kultury, Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele NGO-sów czy fundacji aktywnie działających na rzecz zwiększenia dostępności. Swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami konferencji podzielą się m.in. Elżbieta Huzior z Filharmonii Śląskiej, która opowie o projektach dla osób niewidomych i niedowidzących.

Kierowniczka Kina Światowid w Katowicach Beata Głubisz przybliży koncepcję "kina wrażliwego", a Adam Piasecki z Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG pokaże, jak mobilne technologie mogą działać na rzecz zwiększenia dostępności kultury. O pracy koordynatora ds. dostępności opowie Adam Paczyna z Urzędu Marszałkowskiego, a specjaliści z Muzeum Śląskiego - Dagmara Stanosz i Michał Justycki – o dostępności dla głuchych i komunikacji włączającej. Sobota i niedziela to warsztaty dla uczestników. W programie znajdą się również pokazy filmowe z audiodeskrypcją i napisami dla głuchych poprzedzone prelekcjami.

Konferencja jest realizowana w ramach zadania "I Śląska Konferencja Dostępności - Razem dla Kultury", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura – Interwencje 2021", projekt jest też objęty mecenatem miasta Katowice.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka