EN

9.12.2020, 08:45 Wersja do druku

Jelenia Góra. Zuzanna Łuczak Szeryfem Praw Dziecka UNICEF

Na co dzień aktorka Zdrojowego Teatru Animacji - Zuzanna Łuczak została uhonorowana Gwiazdą Szeryfa Praw Dziecka UNICEF. Otrzymała ją we wtorek (8.12) od społeczności uczniowskiej jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza, gdzie realizowany jest projekt UNICEF-u "Szkoła z Prawami Dziecka".

- To dla mnie bardzo zaszczytne wyróżnienie oraz piękne zwieńczenie mojej pracy na scenie, gdzie odbiorcami są przede wszystkim dziećmi. A ta Gwiazda Szeryfa Praw Dziecka będzie stanowiła motywację do dalszej pracy na rzecz młodych widzów – mówi Zuzanna Łuczak.

Wręczenie miało miejsce we foyer Zdrojowego Teatru Animacji. Chociaż pierwotnie artystka miała być gościem specjalnym w jeleniogórskiej "Siódemce" podczas Nocy Bibliotek 2020, by przeczytać "Kwiat paproci" z książki Marii Niklewiczowej "Bajarka opowiada. Zbiór baśni całego świata". Jednak plany organizatorów pokrzyżowała choroba aktorki.

- Wyróżnienie tytułem Szeryfa Praw Dziecka jest szczególne, bo przyznawane przez najmłodszych obywateli lokalnej społeczności. Dzieci doceniły "wyrazisty temperament sceniczny" aktorki Zuzi Łuczak jako dowód najwyższego uznania dla talentu i osiągnięć artystycznych w dziedzinie sztuki lalkarskiej. Dzięki swojej postawie życiowej, talentowi artystycznemu i wrażliwości na drugiego człowieka Zuzia Łuczak obdarowała dobrem tak wiele osób. Jednym słowem mówiąc, talentem od Boga służy innym – komentuje Piotr Grosman, opiekun szkolnego klubu UNICEF-u.

Zuzanna Łuczak zdobyła tytuł Szeryfa Praw Dziecka za działania przynoszące dzieciom radość; rolę wesołego i pełnego radości życia kota w inscenizacji "Kot w butach", kreację sympatycznej królewny Sosenki w przedstawieniu "Królewna z drewna" oraz postać wzbudzającej zaufanie i sympatię królewny Alicji w spektaklu "Cień bestii".

Wszystkie wcielenia Zuzanny Łuczak

Pochodzi ze Swarzędza koło Poznania, gdzie w latach 2008–2011 uczęszczała do II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Staniewskiego. Jednak jej pasja do aktorstwa pojawiła się dużo wcześniej. Występowała w inscenizacjach już w podstawówce. Była m.in. Plastusiem w "Plastusiowym pamiętniku" Marii Kownackiej, Księżniczką Bibliotekarką i diabłem w jasełkach. W wieku dwunastu lat była pewna, że aktorstwo to droga, którą pragnie kroczyć w życiu. Myślała też o pracy jako psycholog, jednak zwycięskie okazało się zamiłowanie do sztuki teatralnej. Po maturze kontynuowała naukę w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu. Uczestniczyła też w zajęciach w Studiu Aktorskim przy Teatrze Polskim w Poznaniu.

O tym, że aktorstwo to "ciężki chleb" i należy naprawdę wiele poświęcić dla tego zawodu, Zuzanna Łuczak przekonała się dopiero podczas studiów na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Ale praca jest dla niej pasją. Swoją drogę teatralną w Jeleniej Górze rozpoczęła od gościnnego występu w realizacji Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, gdzie Jerzy Bończak powierzył jej rolę trzpiotki Katarzyny, młodszej córki Marcela i Gaby (Magdalena Kępińska) w komedii sensacyjnej "Osiem kobiet" Roberta Thomasa. Zuzanna Łuczak miała w tym spektaklu swoje "pięć minut" i obdarzyła swoją bohaterkę ciekawym, komediowym rysem.

Od trzech sezonów pracuje w Zdrojowym Teatrze Animacji, gdzie zagrała kilka nie tylko tych znaczących, ale też i drugoplanowych ról, m.in.: w "Sherlocku Holmsie, albo Tajemnicy Panny Tulli" Joanny Gerigk w reż. Michała Derlatki czy "Kto się boi Pani Eś" Marty Guśniowskiej w reż. Punch Mamy (czyli Laury Słabińskiej). Czasem ubiera fikuśne stroje i jest nie do poznania jak w roli tytułowej w "Kocie w butach" Jana Brzechwy w reż. Bogdana Nauki. A z każdą odegraną kolejną rolą staje się coraz bardziej dojrzałą i świadomą aktorką.

Ponadto w widowisku dla dorosłych "Hemar z homarem. Szlagiery przedwojennego kabaretu" w reż. Bogdana Nauki śpiewa piosenki w aranżacjach Jacka Szreniawy. Śpiewała też w ubiegłorocznym koncercie z okazji Dnia Kobiet "Zieloni mi, czyli piosenki nie tylko o miłości". W ostatnim wydaniu tegorocznego sobotniego "Lata w mieście" na scenie przy jeleniogórskim Ratuszu wystąpiła w duecie z Dariuszem Wiśniewskim pod nazwą Paper, Paper prezentując autorskie kompozycje, przy których publiczność mogła spędzić przyjemny wieczór.

Tytuł oryginalny

Zuzanna Łuczak Szeryfem Praw Dziecka UNICEF

Źródło:

www.jelonka.com
Link do źródła

Autor:

Manu

Data publikacji oryginału:

09.12.2020