EN
29.12.2021, 15:18 Wersja do druku

Jelenia Góra. Polska prapremiera "Królowej cateringu" w Teatrze Norwida

Inne aktualności
"Królowa cateringu' (tytuł oryginalny: "The Catering Queen") pióra Alison Lawrence w reżyserii Macieja Kowalewskiego to najnowszy spektakl i druga w tym sezonie artystycznym premiera jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Pierwsze polskie wystawienie sztuki w przekładzie Klaudyny Rozhin będzie miało miejsce w sobotę (08.01.2022) o godz. 19.00.

Lawrence Alison to kanadyjska dramatopisarka, aktorka, niezależna producentka teatralna, absolwentka programu Banff Playwright Lab i stypendystka kolonii MacDowella w New Hampshire (USA). Część jej sztuk została opublikowana przez wydawnictwo Scirocco Drama. Jej "The Thing Between Us" została zrealizowana niezależnie w Toronto Theatre Passe Muraille Backspace i była nominowana do Nagrody Kanadyjskiej Gildii Dramaturgów im. Carol Bolt. Z kolei "Piece by Piece" została przygotowana w ramach festiwalu Next Stage w Toronto oraz w ramach serii New American Voices w Londynie w Anglii. Wspólnie z Annabel Fitzsimmons i Mary Francis Moore napisała "Bittergirl". Jej sztuka "And All For Love" została zrealizowana przez English Theatre w kanadyjskim National Arts Centre w Ottawie w Ontario.

"Królowa cateringu" została po raz pierwszy wystawiona w 2006 przez McGuffin Company za zgodą agencji Playwright and Marquis Literary (Colin Rivers), w ramach Toronto Fringe Festival w Tarragon Mainspa. Co ciekawe, autorka Lawrence Alison także sama w niej zagrała.

Akcja rozgrywa się w domu pani i pana Smythe. Właśnie trwa wystawne, bożonarodzeniowe przyjęcie prawniczej śmietanki. Za wahadłowymi drzwiami kuchni poznajemy zgrany zespół firmy cateringowej. Cynthia, Eric, Timothy i niezawodna królowa cateringu Mel to czwórka zżytych ze sobą od lat, sympatycznych młodych ludzi, z których każdy ma ambicje i tęsknoty wykraczające daleko poza cateringowe zlecenia. A podczas przyjęcia poznajemy ich rozterki, plany, zawody miłosne, zranione przyjaźnie i niespełnienia.

Jeden z młodych kelnerów rozpoznaje w gospodarzu, mężu i ojcu dzieciom, swego namiętnego kochanka, który, dostrzegłszy go w kuchni, rozpaczliwie próbuje odświeżyć z nim znajomość w sypialnianej szafie. Mel z kolei, ku swojemu przerażeniu, zauważywszy wśród gości imprezy byłego chłopaka, inicjuje burzliwy dialog z towarzyszącą mu nową sympatią, obiecującą młodą prawniczką, który zakończy się torsjami tej ostatniej oraz olśnieniem królowej, iż to na pewno nie był jej król. W kuchni i poza nią dzieje się w ten wieczór bardzo wiele. Drugi Akt rozgrywa się kilka tygodni później w tym samym miejscu i podobnym składzie. Tyle że okazja do imprezy jest już nieco odmienna.

Reżyseruje Maciej Kowalewski (także opracowanie muzyczne). Scenografię opracował Wojciech Stefaniak, kostiumy przygotowała Emilia Czartoryska, a ruch sceniczny – Bartłomiej Ostapczuk.

Grają: Agata Darnowska, Ewa Dobrucka, Jakub Głukowski, Marta Kędziora, Robert Mania i Tomasz Marczyński.
Tytuł oryginalny

Polska prapremiera "Królowej cateringu" w Teatrze Norwida

Źródło:

www.jelonka.com
Link do źródła

Autor:

Manu