EN

8.01.2022, 11:41 Wersja do druku

Jelenia Góra. Konferencja prasowa przed premierą "Królowej cateringu" w Norwidzie

Inne aktualności

W środę (05.01) w jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida miała miejsce konferencja prasowa poświęcona sobotniej (8 stycznia, godz. 19.00) premierze – spektaklowi „Królowa cateringu" (w przekładzie Klaudyny Rozhin) autorstwa kanadyjskiej dramatopisarki, aktorki i niezależnej producentki teatralnej Alison Lawrence. Przedstawienie reżyseruje Maciej Kowalewski.


W „Królowej cateringu" mamy możliwość zobaczenia nowych twarzy – mówi Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru im. Norwida. Przy okazji szef teatru zapowiedział następną realizację – komedię Neila Simona „Przez park na bosaka" w reżyserii Andrzeja Nejmana, który gościł na ubiegłorocznych XLVIII Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych grając w farsie „Tydzień, nie dłużej..." w wykonaniu warszawskiego Teatru Kwadrat.

Od tego sezonu do zespołu aktorskiego dołączyli: Ewa Dobrucka, Jakub Głukowski i Tomasz Marczyński. Niektórzy z nich debiut na deskach teatrów mają już za sobą, a innych oglądamy po raz pierwszy w jeleniogórskich produkcjach, które są już na afiszu. Ponadto w najnowszej premierze wystąpią: Agata Darnowska, Marta Kędziora i Robert Mania.

To bardzo dobrze napisana, mądra, ciepła komedia o ludziach i ich losach, o braku odwagi na oddanie się swojej pasji, o nadziei i o tym, że prawdziwa miłość wciąż może przyjść. Sztuka dzieje się w kuchni wielkiego domu kanadyjskich prawników przed bożonarodzeniowym przyjęciem dla wspólników tejże kancelarii. A głównymi bohaterami są pracownicy firmy cateringowej – opowiada reżyser spektaklu Maciej Kowalewski (także opracowanie muzyczne), który swego czasu zyskał rozgłos jako autor sztuk pisanych dla legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej („Ballada o Zakaczawiu", scenariusz stworzony wspólnie z Krzysztofem Kopką i Jackiem Głombem, oraz „Obywatel M.", sztuka inspirowana biografią urzędującego wówczas premiera Leszka Millera). Laureat wielu nagród teatralnych za reżyserię „Miss Hiv" i „Bomby" (obydwie sztuki swojego autorstwa), sympatię telewidzów zaskarbił sobie natomiast dzięki roli Franka Stachyry w sitcomie „Lokatorzy".

Autorem scenografii jest Wojciech Stefaniak, który dla jeleniogórskiego teatru zaprojektował już wcześniej scenografię do „Ośmiu kobiet" (2018), „Co widział kamerdyner?" (2019) i „Pułapki na myszy" (2020), a kostiumy przygotowała Emilia Czartoryska.

Przygotowując się do tego spektaklu byłem w restauracji podczas pory lunchowej, gdzie zaobserwowałem prawie gotową choreografię. Należało znaleźć sposób poruszania się, który jest prawdziwy dla aktora i granej postaci. Ciało cały czas mówi, nie kłamie. Wypowiadając kwestie, trzeba to pokazać – komentuje Bartłomiej Ostapczuk, który jest odpowiedzialny za ruch sceniczny.

Po zakończeniu konferencji przedstawiciele mediów mieli możliwość obejrzenia krótkich fragmentów „Królowej cateringu".

Tytuł oryginalny

Konferencja prasowa przed premierą "Królowej cateringu" w Norwidzie

Źródło:

www.portalik24.pl
Link do źródła

Autor:

Merwan