EN

15.04.2023, 16:11 Wersja do druku

Internet. Sztuka Tasnádiego na weekend

Inne aktualności

Agencja Dramatu i Teatru ADiT poleca czytanie online sztuki  Istvána Tasnádiego.

Na swojej autorskiej stronie znany autor i reżyser publikuje wywiad ze sobą w kontekście sztuki, która odniosła niedawno sukces, wystawiona w trzech teatrach w dość krótkim czasie, pt.: KRATONPAPA, co Wikipedia tłumaczy jako KARTONOWY TATUŚ, a w tłumaczeniu sztuki Jolanty Jarmołowicz tytuł brzmi: TATA Z TEKTURY, ale niech ta niewinna różnica nas nie zwiedzie, bo słysząc jego „głos” najwyższy czas się obudzić:

"Nie wszyscy mnie widzą, nie wszyscy mnie słyszą, dlatego głupcy i krótkowzroczni mnie nie doceniają. A przecież tu jestem, zawsze tu jestem, chodzę tu pośród was. Jestem w każdym waszym słowie, w każdej myśli [...] kiedy się przestraszycie, kiedy ukorzycie się, kiedy nienawidzicie i kiedy uwielbiacie – i biada temu, kto zakwestionuje moją straszliwą potęgę!"

Link do wywiadu: http://www.tasnadiistvan.hu/?p=1110

Link do fb: http://www.tasnadiistvan.hu/?p=1110

Premiera: 12 WRZEŚNIA 2021 na Szkéné Színház

Tytuł: Tata z tektury

Autor: István Tasnádi

Przekład: Jolanta Jarmołowicz

Gatunek: dramat

Obsada: 3K, 2M

Być może kluczem do interpretacji tej tragikomedii jest motto Autora: „Do tego prowadzi ta wielka wolność.”

Pozornie śmieszna tekturowa sylweta nie odnosi się tylko do domowego satrapy. To figura mogącą reprezentować Boga, religię, wszelkie autorytety i systemy moralne. Dlatego Tata z tektury bez słowa sprzeciwu zaprowadza porządek. Czas na modlitwę i dokładkę obiadu. Ale nieutulone żale i wzajemne pretensje buzują pod skorupą konwenansu...

Jak pisze tłumaczka Jolanta Jarmołowicz: "Dramat zawiera elementy groteski, tragedii i farsy. Spotkanie rodzinne obnaża relacje siłowe, konflikty i przemilczenia od lat obecne w życiu rodziny, okazuje się, że zmarły był tyranem i despotą. Rodzina jednak nie potrafi korzystać z odzyskanej wolności. Postać wycięta z tektury staje się symbolem superego, bez którego w rodzinie nastaje anarchia".

Autor z ironią obrazuje współczesną rodzinę, w której panują zupełnie antyrodzinne stosunki.



Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne