Nowa w Gliwicach miejska instytucja kulturalna, Centrum Kultury Victoria, rozpoczęła działalność 1 grudnia – podały w środę władze miasta. Victoria ma oferować koncerty, wystawy, festiwale, edukację kulturalną i współpracę z twórcami.
Inne aktualności
- Kraków. Dwa bieguny teatru cieni w Teatrze Figur 24.02.2025 11:53
-
Warszawa. Instytut Teatralny wspiera czeskie IDU – list do Ministra Kultury Czech 24.02.2025 11:34
- Katowice. Wkrótce premiera spektaklu „Obłok Oorta” w Teatrze A Part 24.02.2025 11:31
- Warszawa. Beethoven i ukraińska „Oda do wolności” 24.02.2025 10:30
- Horyniec-Zdrój. Ogłoszono laureatów 46. Biesiady Teatralnej 24.02.2025 10:28
-
Niemcy. Europejska nagroda dla Krzysztofa Warlikowskiego 24.02.2025 10:21
- Opole. Teatr Kochanowskiego zapowiada premierę „Wodzireja” 24.02.2025 10:15
- Warszawa. Marcowe działania teatralne Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” 24.02.2025 09:38
-
Łódź. Bogaty w atrakcje program festiwalu Teatru Powszechnego 24.02.2025 09:35
- Gdańsk. „Ocalone” w Teatrze Szekspirowskim 24.02.2025 09:20
- Warszawa. Projekcja filmu i spotkanie z Małgorzatą Foremniak w BOK 24.02.2025 09:14
- Wrocław. Represjonowany na Białorusi poeta Andrej Chadanowicz na rocznej rezydencji 24.02.2025 09:14
-
Poznań. Co dalej z Teatrem Muzycznym? 24.02.2025 09:09
- Poznań. Noworoczny Korowód Dziadów przeszedł przez miasto 24.02.2025 09:03
„Na czele Victorii stoi dyrektor Paweł Ciepliński. Od grudnia organizuje pracę Centrum, którego siedziba mieści się w budynku przy ul. Barlickiego 3. Centrum Kultury Victoria będzie funkcjonować także w przestrzeni ruin teatru Victoria przy al. Przyjaźni, od którego wzięło swoją nazwę. W przyszłości całe to miejsce czeka metamorfoza. Powstanie tam Rynek Kultury – przestrzeń, w której mieszkańcy i goście z innych miast będą spędzać czas wolny” – napisano w środowym biuletynie gliwickiego magistratu.
Jak informował w połowie kwietnia br. gliwicki samorząd, pierwsze prace nad projektem nowej instytucji kultury – przerwane falami pandemii – podjęto rok wcześniej. Wiosną br. jej koncepcję przedstawiono na posiedzeniu komisji edukacji i sportu rady miasta.
Władze Gliwic uznały, że w przestrzeni miasta brakowało jednej dużej instytucji, która zajmowałaby się m.in. organizacją koncertów i festiwali, edukacją kulturalną i artystyczną, działając przy tym szerzej, niż wynika to obecnie z przedsięwzięć kulturalnych realizowanych głównie przez Teatr Miejski czy Miejską Bibliotekę Publiczną.
Gliwiccy samorządowcy założyli, że w uznaniu wiedzy, działań i osiągnięć kadry pedagogów Młodzieżowego Domu Kultury, a także dostrzegając ograniczenia wynikające z tego, że MDK jest placówką edukacyjną (a nie kulturalną), właśnie Dom powinien stać się podwaliną i jednym z filarów nowego centrum kultury, działającego szerzej i w innych warunkach prawnych.
Przekształcenie polegało na likwidacji przez radę miasta MDK, z uzasadnieniem o planowanym utworzeniu instytucji kultury, która przejmie dział edukacyjny Domu. Następnie rada przyjęła uchwałę ws. powołania instytucji kultury – Centrum Kultury Victoria, razem z jej statutem. Pracownikom MDK zaoferowano ciągłość zatrudnienia oraz organizacji dotychczasowych. Koncepcję nowej jednostki powiązano z planami pozyskania dofinansowania na odrestaurowanie ruin teatru Victoria.
Jak zaznaczono w środowym biuletynie magistratu, ramy działania Victorii określa statut przyjęty przez radę miasta i koncepcja programowa opracowana przez dyrektora. Szczegółowy program działania powstanie w najbliższym czasie. Najważniejszym celem jest organizacja wydarzeń kulturalnych, wsparta na dopasowanej do nich ofercie edukacyjnej, przygotowującej odbiorców w każdym wieku do kontaktu z kulturą.
CK Victoria ma odpowiadać za tworzenie miejskiego kalendarza wydarzeń. Do współpracy zostaną zaproszeni organizatorzy imprez, które mają już swoją publiczność, ale założeniem jest też zrobienie miejsca dla nowych organizatorów i nowych inicjatyw. Instytucja ma stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń i pomysłów między sektorem publicznym, prywatnym i organizacjami pozarządowymi. Możliwe będzie np. organizowanie rezydencji artystycznych czy projektów badawczych.
CK Victoria ma też docierać do potencjalnych odbiorców z działaniami informacyjnymi i promocyjnymi. W planach jest przygotowanie koncepcji rewitalizacji ruin teatru Victoria i ich otoczenia. W budżecie miasta na 2022 r. dla CK Victoria przewidziano ponad 7,7 mln zł. Dodatkowo Centrum ma prowadzić działalność gospodarczą (np. sprzedaż biletów, dzieł sztuki, wydawnictw). Zakładane jest też poszukiwanie innych, zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak dotacje unijne.