EN

12.09.2020, 08:05 Wersja do druku

Gdynia. Wiec poparcia dla wolnej Białorusi

fot. mat. teatru

- To będzie performens, który ma zaskoczyć - zapowiada Viktoria Hardzei z Białorusi, jedna z organizatorek akcji, która ma odbyć się w Gdyni 13 września.

Wiec "Stop przemocy wobec narodu Białorusi", organizowany przez mieszkających w Trójmieście Białorusinów, rozpocznie się w niedzielę, 13 września o godzinie 15 pod żaglowcem Dar Pomorza na Skwerze Kościuszki. Potem jego uczestnicy przemaszerują aleją Jana Pawła II, przez Park Rady Europy, ulicami Armii Krajowej i Świętojańską pod pomnik Ofiar Grudnia 1970 przy al. Piłsudskiego.


Białoruś. Pierwszy protest w Gdyni

Będzie to pierwszy gdyński protest przeciw reżimowi Łukaszenki, nie licząc spontanicznego wystąpienia Saszy Reznikowa, pochodzącego z Białorusi aktora Teatru Muzycznego w Gdyni, który w zeszły weekend podczas koncertu w muszli na placu Grunwaldzkim zaapelował do gdynian o solidarność z walczącym o wolność narodem białoruskim.

- Nie mogę zdradzić wszystkiego, to będzie performans, który ma zaskoczyć – mówi Viktoria Hardzei z Białorusi, jedna z organizatorek niedzielnej akcji. - Performans będzie wizualizacją przemocy i gwałtu nad białoruskim narodem. Posługując się rękoma OMON-u i propagandy Łukaszenka niszczy nadzieję i możliwości rozwoju.

Organizatorki i organizatorzy happeningu proszą o ubranie się na czarno i zapraszają wszystkich Białorusinów i Polaków, którym nie jest obojętna sprawa wolnej Białorusi.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

W niedzielę 13 września wiec poparcia dla wolnej Białorusi. "Łukaszenka niszczy nadzieję"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne