EN

11.09.2020, 15:21 Wersja do druku

Kraj. Akcja solidarności "Światło dla Białorusi - #LightForBelarus"

W Polsce, Europie i na świecie z niepokojem, zrozumieniem i empatią obserwujemy rozwój wydarzeń na Białorusi po ostatnich wyborach prezydenckich. Aby wesprzeć pokojowo demonstrujących mieszkańców tego kraju Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury zainicjowały wydarzenie #LightForBelarus.

mat. organizatora

W weekend 12-13 września - w geście solidarności z naszymi sąsiadami, którzy z odwagą i determinacją upominają się o demokrację i wolność – na fasadzie siedziby Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Adama Mickiewicza, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie, Filharmonii Pomorskiej i wielu innych instytucji kultury w Polsce i zagranicą pojawią się iluminacje w kolorach historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi.

Akcja rozświetlania budynków instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w narodowych barwach historycznej flagi Białorusi pn. #LightForBelarus ma zasięg ogólnoświatowy. Mamy jednak nadzieję przede wszystkim na liczny odzew instytucji i rodaków w kraju. 40 lat temu, gdy strajkowała cała Polska i rodziła się Solidarność, doświadczaliśmy licznych dowodów sympatii i wsparcia na całym świecie. Dziś sami możemy publicznie zademonstrować solidarność z protestującymi Białorusinami.

- Narodowe Centrum Kultury od lat aktywnie i konsekwentnie działa na rzecz dialogu kultury polskiej z kulturami państw Europy Środkowo–Wschodniej. Współpracujemy i wspieramy twórców z krajów ościennych, w tym z Białorusi, którzy są gośćmi naszych cyklicznych wydarzeń artystycznych i stypendystami programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia. W piątek 11 września wspólnie z Telewizją Polską organizujemy specjalny koncert „Gramy dla Białorusi” z udziałem artystów białoruskich, emitowany w TVP2, TVP Kultura, TVP Polonia i TV Biełsat. Dziś gorąco zachęcamy wszystkie instytucje i ludzi dobrej woli, którzy chcą wyrazić poparcie dla wolnościowych dążeń Białorusinów, do włączenia się do akcji „Światło dla Białorusi” – wyjaśnia prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Zapraszamy wszystkich do dzielenia się zdjęciami z akcji w mediach społecznościowych przy użyciu hasztagów: #lightforbelarus #freebelarus #belaruselections2020 #żywiebiełaruś.

Pliki do pobrania

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne