EN
23.08.2022, 17:28 Wersja do druku

Gdynia. Teatr Muzyczny rozpocznie teatralny sezon od broadwayowskiego musicalu

mat. teatru

Prapremierą broadwayowskiego musicalu „Something Rotten, czyli coś się psuje”, rozpocznie nowy sezon teatralny Teatr Muzyczny w Gdyni. Widowisko w reżyserii Tomasza Dutkiewicza zostanie zaprezentowane widzom na początku września

W Teatrze Muzycznym w Gdyni trwają próby do musicalu "Something Rotten, czyli coś się psuje". W trakcie wtorkowej prezentacji dla dziennikarzy reżyser przedstawienia Tomasz Dutkiewicz podkreślał, że spektakl, którego premiera odbędzie się na początku września jest "bardzo roztańczony, śmieszny, niezwykle kolorowy i zrobiony z dużym rozmachem scenograficznym, kostiumowym i choreograficznym".

Spektakl "Something Rotten, czyli coś się psuje" opowiada historię braci Nicka i Nigela Bottom, którzy bezskutecznie próbują wystawić dochodową sztukę teatralną, wciąż pozostając w cieniu Williama Shakespeare'a. Broadwayowski spektakl pełen jest humoru, literackich i muzycznych odniesień oraz zapierających dech kostiumów z epoki elżbietańskiej.

"Wszystkie najsłynniejsze postaci renesansu skumulowane zostały w jednym miejscu i czasie. Z królem literatury dramatycznej Shakespearem, który okazuje się, że w tamtych czasach był celebrytą, za którym szalały kobiety i mężczyźni" - tłumaczył w trakcie próby medialnej reżyser Tomasz Dutkiewicz

Aktor Krzysztof Wojciechowski, który wciela się w rolę Nicholasa Spodka tłumaczył, że postać którą gra ma "odwieczne marzenie: zrobić dobry spektakl". "To jest jego motor napędowy do funkcjonowania w tym świecie, biznesie teatralnym. Czyli to, żeby wreszcie przebić takiego jednego obrzydliwego celebrytę, hultaja i chwalipiętę - Williama Shakespeare'a" - tłumaczył z uśmiechem aktor.

Dodał, że twórcy musicalu wykonali bardzo dobry zabieg, ponieważ podczas przedstawienia "używane są cytaty z największych hitów musicalowych".

Poza Wojciechowskim, w musicalu wystąpią Jakub Brucheiser, Krzysztof Kowalski, Tomasz Więcek, Paweł Czajka, Maciej Podgórzak, Rafał Ostrowski, Marcin Słabowski, Karolina Trębacz, Sylwia Wąsik-Szlempo, Sandra Brucheiser, Adrianna Koss, Jerzy Michalski, Aleksy Perski, Patryk Maślach, Sebastian Wisłocki oraz Bernard Szyc.

Za choreografię odpowiada Sylwia Adamowicz, za układy stepowania Maciej Glaza. Scenografię przygotował Wojciech Stefaniak, a kostiumy Anna Adamek i Martyna Kander. Kierownikiem muzycznym jest Dariusz Różański.

Gdyński teatr poinformował, że broadwayowski musical "Something Rotten, czyli coś się psuje", był nominowany do nagrody Tony za najlepszy musical. Tony wraz z telewizyjnymi Emmy, muzycznymi Grammy i filmowymi Oscarami tworzą czwórkę najważniejszych nagród amerykańskiego przemysłu rozrywkowego.

Prapremiera spektaklu odbędzie się 3 września na Dużej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni. Kolejne spektakle zaplanowano m.in. na 4, 7 i 8 września.

Źródło:

PAP