EN

31.08.2021, 15:44 Wersja do druku

Gdynia. Premiera "Obietnicy poranka" w Konsulacie Kultury

Spektakl na podstawie tekstu Romaina Gary'ego w reżyserii Macieja Wojtyszki to koprodukcja Konsulatu Kultury i Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi.

fot. mat. teatru

„Obietnica poranka” to jedna z najbardziej wzruszających i pięknych historii poświęconych matce, jakie kiedykolwiek zostały napisane. Spektakl to opowieść o kobiecie (Mirosława Olbińska) wielkiego serca i niezwykłych przymiotów charakteru, chociaż niepozbawionej wad i śmiesznostek, zdecydowanej zrobić wszystko, aby osiągnąć cel, jaki sobie postawiła w życiu. Jej syn (Konrad Michalak) będzie kiedyś wielkim bohaterem, generałem, wspaniałym francuskim pisarzem i ambasadorem Francji. Dla niego ona była wszystkim co miał, jego największym skarbem, ale też i przekleństwem. Przez całe swoje życie będzie się starał sprostać jej marzeniom, zrealizować plany jakie przed nim nakreśliła, zdążyć przed jej śmiercią, aby zobaczyła, że życie, które mu poświęciła nie poszło na marne.

Autor opowiadania – Romain Gary (właśc. Romain Kacew) urodził się 8 maja 1914 w Wilnie. Był francuskim pisarzem, scenarzystą i reżyserem filmowym oraz dyplomatą. Pisarz studiował prawo w Aix-de-Provance i w Paryżu, gdy wybuchła II wojna światowa wstąpił do francuskich sił zbrojnych, w których po ukończeniu oficerskiej szkoły lotniczej służył jako pilot. Pisarz zadebiutował w 1945 roku powieścią „Edukacja europejska”. Jest jedynym autorem, który dwukrotnie otrzymał prestiżową Nagrodę Goncourtów, w 1956 za „Korzenie nieba” i w 1975 roku za „Życie przed sobą” , wydaną pod pseudonimem Émile Ajar. „Obietnica poranka” („La promesse de l’aube”) została opublikowana w 1960 roku i zaliczana jest do jednej z piękniejszych opowieści o matce i synowskiej miłości.

"Obietnica poranka"

Autor: Romain Gary
Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Adaptacja sceniczna: Ewa i Maciej Wojtyszko
Scenografia i kostiumy: Jarosław Kluszczyński
Muzyka: Irina Błochina
Asystentka reżysera: Agnieszka Choińska

OBSADA
Mirosława Olbińska
Konrad Michalak

16.09.2021, czwartek, godz. 19:00 PREMIERA
17.09.2021, piątek, godz. 19:00

11.11.2021, czwartek, godz. 19:00
12.11.2021, piątek, godz. 19:00

fot. Ha-Wa / mat teatru

Źródło:

Materiał nadesłany