EN

5.06.2021, 08:00 Wersja do druku

Gdynia. Prapremiera "Znaczy Kapitana" w adaptacji Pawła Huelle w Teatrze Miejskim

W Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się w sobotę prapremiera spektaklu "Znaczy Kapitan" na podstawie prozy Karola Olgierda Borchardta. Adaptacji najpopularniejszej polskiej książki marynistycznej na scenę dokonał pisarz Paweł Huelle. Sztukę reżyseruje Krzysztof Babicki.

fot. mat. teatru

W środę odbyła się próba medialna przedstawienia.

Krzysztof Babicki przyznał, że w swojej wieloletniej karierze reżyserskiej spośród inscenizacji opartych na prozie "Znaczy Kapitan" jest najtrudniejszym wyzwaniem.

- To jest kompletnie nieteatralny utwór. Bo musi być absolutnie od początku do końca taka teatralna kontrola, żeby na oczach widzów powstawał teatr, żeby aktorzy mieli możliwość budowania postaci. W naszym spektaklu Borchardt jest nie tylko autorem, ale też uczestnikiem, bohaterem akcji, a jeszcze dodatkowo na scenie pojawia się narrator jako alter ego pisarza - powiedział dziennikarzom reżyser.

Nad adaptacją książki Borchardta na potrzeby teatru Paweł Huelle pracował cztery lata.

Wyjaśnił, że największy problem z adaptacją sprawiło mu przełożenie stylu gawędy szlacheckiej, w jakim napisany jest "Znaczy Kapitan", na język teatru.

- Ona jest dzięki temu cudowna, czarująca, pełna humoru. Natomiast zrobić z tego sztukę teatralną jest rzeczą szalenie trudną dlatego, że u Borchardta anegdota goni anegdotę. I teraz gdybyśmy chcieli utrzymać to w wersji jeden do jednego, to musielibyśmy oprócz stałych bohaterów zatrudnić jeszcze ponad trzydziestu, bo co chwila w książce pojawia się nowa postać i znika - powiedział autor "Weisera Dawidka".

Huelle wyznał, że jako chłopiec wychował się na książkach Borchardta, a w szczególności na "Znaczy Kapitanie". - Ta książka jest urocza, kochana, to była lektura kultowa. Jeżeli później mówiliśmy na studiach polonistycznych o braku dobrej marynistyki jako literatury to "Znaczy Kapitan" był akurat wyjątkiem i to wspaniałym - podkreślił.

- Bardzo mi zależało na tym aby w tej adaptacji, oprócz tych zabawnych anegdot i dowcipnych opowieści, wyniknęła historia podwójna. Po pierwsze: historia życia Karola Olgierda Borchardta, a po drugie gdzieś w tle dzieje II Rzeczpospolitej - zaznaczył pisarz.

W przedstawieniu w gdyńskim teatrze główne role zagrają: Mariusz Żarnecki (Karol Olgierd Borchardt) oraz Piotr Michalski (Kapitan Mamert Stankiewicz).

Kpt. żeglugi wielkiej Karol Olgierd Borchardt (1905-86) to najbardziej znany i ceniony polski pisarz marynista. Popularność swoich utworów zawdzięcza lekkiej formie opowiadań, zabarwionych delikatnym humorem i wzbogaconych dużą dawką wiedzy historycznej, znajomością tradycji i zwyczajów morskich.

Wydany w 1960 r. zbiór opowiadań "Znaczy Kapitan" był jego debiutem literackim. Bohaterem książki jest postać kapitana żeglugi wielkiej Mamerta Stankiewicza (1889-1939), komandora podporucznika Marynarki Wojennej II RP, dowódcy statków "Lwów", "Polonia" oraz "Piłsudski".

Książka "Znaczy Kapitan" zdobyła przez lata szereg nagród, została też przetłumaczona na kilka języków.

Inne znane książki Borchardta to "Szaman Morski", "Krążownik spod Somosierry" oraz "Kolebka nawigatorów".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne