EN

18.05.2021, 08:03 Wersja do druku

Gdynia. Dwie premiery w czerwcu w Konsulacie Kultury

Konsulat Kultury / Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza na dwie czerwcowe premiery: "Złych Żydów" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza (11 czerwca) i "Pana Tadeusza" w reżyserii Tomasza Podsiadłego (24 czerwca).

fot. mat. teatru

Najlepsza komedia sezonu – tak pisały o sztuce amerykańskie media. Wszystko w oparach Allenowskiego humoru, który równie często zmusza do uśmiech, co do refleksji nad własnym „ja”.

Nowy Jork, XXI wiek, rodzinne dziedzictwo w cieniu Holokaustu. Po stracie ukochanego dziadka kuzynostwo walczy nie tyle o to, co pozostało po seniorze rodu, ile o dookreślenie swojego miejsca we współczesnym świecie, tożsamość kulturową i religijną.

Czarna komedia Joshuy Harmona, to starcie dwóch wizji świata – osadzonego w tradycji i wierze oraz wyzwolonego i obojętnego religijnie.  

Noc po pogrzebie, kawalerka, a w niej troje kuzynów toczy bój. Chai, to pamiątkowy naszyjnik po dziadku. Talizman, obiekt rodzinnego kultu. Mimo iż dystans i neutralne stanowisko stara się zachować Jonah, walka nie będzie łatwa, bo w jednym narożniku rozgrzewa się Daphna, konserwatywna „superżydówka”, apodyktyczna, pewna siebie i nieugięta. W drugim równie uparty Liam, młody doktorant i hipster bez religijnego bagażu, który przyjeżdża na spotkanie z „sziksą”, swoją partnerką Melody. Bitwa na argumenty o wartości, rodzinę, wiarę i dziedzictwo rozpoczęta!

Chai to po hebrajsku „życie”. Dwie litery, chet i yud, mają swój odpowiednik numeryczny – osiemnaście, będący w judaizmie ważną liczbą. W sztuce Joshuy Harmona ten symbol zyskuje dodatkowe znaczenia.

REALIZATORZY

Autor: Joshua Harmon
Tłumaczenie: Hanna Szczerkowska
Reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Aneta Suskiewicz
Muzyka: Mateusz Dębski
Reżyseria świateł: Piotr Pawlik

OBSADA

Daphna: Barbara Liberek
Melody: Karolina Bacia
Jonah: Jan Marczewski
Liam: Hubert Paszkiewicz
PREMIERA 11.06.2021

fot. mat. teatru

„O wiosno! kto cię widział wtenczas w naszym kraju,
Pamiętna wiosno wojny, wiosno urodzaju!”
A. Mickiewicz

Wraz z nadejściem wiosny, pełni nadziei na przyszłość, przeniesiemy się do Soplicowa, gdzie każdy może odnaleźć swoją upragnioną sielankę.

Po miesiącach zamknięcia i bez dostępu do sztuki scenicznej, grupa warsztatowa Bałtycki Teatr Różnorodności, prezentuje interpretację epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. To opowieść o Polsce, przyjaźni i miłości, w mniej klasycznym wydaniu. Więcej tu z Hanuszkiewicza, niż z Wajdy. Więcej z teatru formy niż z teatru naturalistycznego. Spektakl powstał we współpracy ze Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni, której uczniowie odpowiedzialni są  za warstwę muzyczną przedstawienia.

Zdając sobie sprawę, że przeniesienie „Pana Tadeusza” na scenę w całości, tak jak napisał go Mickiewicz, jest praktycznie niemożliwe, oddaję Wam, Szanowni Widzowie, pewien skrót epopei narodowej – mówi Tomasz Podsiadły, reżyser spektaklu. – Dużo w nim naszej polskości ze wszelkimi jej odcieniami, sporo żartu i dystansu, trochę prowokacji. Proszę nie traktować spektaklu dosłownie. Niech skłoni do przemyśleń o nas, urodzonych w środku Europy.

Punktem wyjścia i inspiracji w reżyserii był spektakl „Pana Tadeusza” Adama Hanuszkiewicza z 1991 roku, który odbił się głośnym echem w Trójmieście. Kto pamięta tamto ważne przedstawienie, znajdzie wiele odniesień i nawiązań w realizacji Bałtyckiego Teatru Różnorodności.

Na scenie wystąpi cały zespół Bałtyckiego Teatru Różnorodności, czyli niemal dwudziestu aktorów-warsztatowiczów. Usłyszycie Państwo muzykę, wykonywaną w dużej mierze na żywo przez uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni.

Bałtycki Teatr Różnorodności (dawniej Scena 138) od ponad 10 lat tworzy spektakle dramatyczne, muzyczne, komedie oraz przedstawienia dla dzieci, które uzupełniają ofertę kulturalną Gdyni, jednocześnie przygotowując przyszłych aktorów do egzaminów eksternistycznych i na uczelnie aktorskie.

REALIZATORZY

Reżyseria oraz choreografia: Tomasz Podsiadły
Scenografia: Agnieszka Szewczyk
Kostiumy: Karolina Bryl
Asystent reżysera: Sylwia Ogryzek
Przygotowanie muzyków: Marzena Termen
Muzycy

Maria Pańczyk: skrzypce
Jakub Leżohupski: fortepian

OBSADA

Tadeusz: Paweł Denc
Robak / Jankiel: Piotr Rogalski / Witold Klonowski
Sędzia / Chrzciciel: Michał Delik
Gerwazy Rębajło: Marcin Kiełt
Hrabia / Buchman / Brzytewka: Tomasz Dąbrowski
Wojski: Adam Mordz
Podkomorzy / Protazy / Kropiciel: Jakub Gaweł
Telimena: Agata Braun
Ochmistrzyni: Sylwia Ogryzek
Zosia: Ewelina Statkiewicz / Iza Morawska
Panny: Dorota Połom, Karolina Bryl, Weronika Koszałka, Anna Górna, Monika Zawistowska, Helena Sutton, Asia Sętkowska, Ewelina Statkiewicz / Iza Morawska

Źródło:

Materiał nadesłany