EN

31.07.2020, 09:04 Wersja do druku

Gdynia. 6. Ogólnopolski Festiwal Teatralny "Pociąg do miasta"

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia zapraszają w dniach 3-8 sierpnia na 6. Ogólnopolski Festiwal Teatralny "Pociąg do miasta - Stacja Miasto 2020".

mat. festiwalu

Miasto w centrum teatralnej uwagi! Już po raz szósty Gdynia stanie się sceną, na której przedstawimy najciekawsze  i najodważniejsze niezależne spektakle teatrów offowych i instytucjonalnych. Tym razem twórcy wezmą na cel - „miasto”. Miejskie poszukiwania teatralne zaprowadzą nas do gdyńskiego Pekinu, który nawiedzi pełny realizmu magicznego potop, spotkamy się w podróżującym w czasie i przestrzeni Pałacu Kultury i Nauki, czeka nas także nocna wizyta w miejskim basenie, odwiedzanym przez grupę wykluczonych z życia pływaków. Festiwalowe spektakle pokażą nam dziewczynę zamkniętą w wieżowcu, na którego zgliszczach w nocy wyrośnie las, zabiorą do najstarszej z puszcz- Puszczy Białowieskiej i wzruszą historią miasta, które przepłynęło ocean. 

Główny motyw Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta – Stacja Miasto 2020” podkreślą także starannie wybrane festiwalowe miejsca, czyli mniej znane i intrygujące przestrzenie Gdyni, które zapewnią widzom bezpieczny kontakt ze sztuką, będą korespondowały z formą i treścią przedstawień oraz pozwolą na poszukiwanie dla nich nowych kontekstów.

Program festiwalu zapewni intensywny kontakt z teatrem – przez 6 dni dwukrotnie pokażemy sześć starannie wybranych i najciekawszych niezależnych spektakli z całej Polski – w sumie 12 prezentacji autorskich, odważnych i aktualnych propozycji teatralnych, zaprezentujemy także popołudniowe spektakle dla najmłodszych. Nasz festiwal ma być bowiem rodzinnym wydarzeniem, które zachęci do wspólnego udziału w wydarzeniach kulturalnych, zaprezentuje teatralny język najmłodszym widzom i zachęci do burzliwych dyskusji.

Szósta edycja festiwalu będzie także dostosowana do obowiązujących w sierpniu 2020 roku restrykcji sanitarnych – spektakle pokażemy niewielkim grupom widzów, zadbamy o zachowanie dystansu i dezynfekcję.

Festiwalowe spektakle rozpoczynają się zawsze o godzinie 21, przedstawienia dla dzieci zaprezentujemy o godzinie 17.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zapraszamy do wspólnych miejskich poszukiwań!

Bądźcie z nami!

PROGRAM FESTIWALU

PeKiN, reż. Agata Biziuk

Teatr Papahema i Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie (Białystok, Warszawa)

3 i 4 sierpnia (poniedziałek, wtorek), godz. 21.00

Dziedziniec/ Urząd Miasta Gdyni, ul. 10 Lutego 24 (wejście od ul. 3 Maja)

Pałac Kultury i Nauki. Dziwny upominek, drzazga w sercu miasta, świątynia bez Boga, pomnik, dzieło sztuki, potwór, a może superbohater? Milczący świadek przemian ustrojowych jednych fascynuje, innych oburza. Nie sposób go nie zauważyć, minąć obojętnie. Spektakl „PeKiN” to wycieczka w czasie i przestrzeni. Przewodnikiem jest Wiatr Historii, eksponatami - ludzie, rzeźby i duchy. Zapraszamy na plac budowy, który pochłonął gęstą zabudowę przedwojennej Warszawy. Wysłuchamy żydowskiej kołysanki, która ukoić ma duchy sierot, podopiecznych Janusza Korczaka, błąkające się po Placu Defilad. 

Spektakl w konwencji niestroniącego od żartu stylistycznego collage'u ukazuje zjawisko, jakim jest Pałac Kultury i Nauki, w całej jego złożoności.

Mazagan. Miasto wg dramatu Beniamina M. Bukowskiego, reż. Judyta Berłowska

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

3 i 4 sierpnia (poniedziałek, wtorek), godz. 21.00

Dziedziniec/ Restauracja Oberża 86, ul. Starowiejska 30

Mazagan to opowieść o domu i o mieście.

Mazagan to opowieść dla tęskniących za domem i poszukujących swojego miejsca na ziemi.

Mazagan to opowieść o nas i naszych mikroświatach wypełnionych opowieściami.

Twórcy spektaklu „Mazagan. Miasto” zapraszają widzów do udziału we wspólnej zabawie oraz eksperymencie. Inspiracją dramatu Beniamina Bukowskiego jest historia Mazaganu – miasta, które przepłynęło ocean. Leżące w Maroku portugalskie miasto zostało przeniesione do Belem w Ameryce Południowej po oblężeniu przez Maurów w 1769 roku. Mazagan dla twórców spektaklu staje się obrazem każdego domu, który budujemy tam, gdzie się zatrzymamy – choćby na krótki czas. 

fot. Bartek Warzecha

Potop. Pieśń o końcu świata wg „Potopu” Salci Hałas, reż. Ewa Ignaczak

Teatr Stajnia Pegaza/ Teatr Gdynia Główna (Gdynia)

5 i 6 sierpnia (środa, czwartek), godz. 21.00

Plac/ ZSCHiE „CHŁODNICZAK”, ul. Sambora 48

Najpierw wybucha kosiarka, potem w ziemi tworzą się głębokie leje, a Pani Halina przepowiada potop.

W spektaklu „Potop” Ewy Ignaczak na podstawie książki „Potop. Poemat przewlekły o końcu świata” Salci Hałas opowieść o końcu świata zostaje utkana z zebranych relacji mieszkańców Wzgórza Orlicz-Dreszera, czyli gdyńskiego Pekinu. Ich historia przeniesiona na teatralną scenę zaskakuje autentycznością przeżyć i opisem codzienności podszytej rezygnacją. Pełny realizmu magicznego potop będzie chciał zabrać ze sobą zwyczajne życie mieszkańców, ich ukochane koty i przyjaźń wykraczającą poza definicję słowa „sąsiedzi”.

Pieśni o końcu świata warto wysłuchać do końca, bo to jedyna szansa na ocalenie historii osiedla, którego już prawie nie ma.

Nocni pływacy wg dramatu Jose Manuela Mory, reż. Pamela Leończyk

Teatr Nowy Proxima w Krakowie

5 i 6 sierpnia (środa, czwartek), godz. 21.00

Taras/ 2 piętro Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

W basenie o zmroku spotyka się grupa ludzi. Wszyscy są na swój sposób wykluczeni, nieprzystający, niewygodni, naznaczeni. Tutaj szukają schronienia. Swojego bezpiecznego miejsca. Wspólnie robią zwykłe rzeczy: jedzą, śpią, rozmawiają, kłócą się i kochają. Każdy na swój pokraczny sposób. Czas rozciąga się i nie jesteśmy pewni jak długo trwa ta pozornie idylliczna izolacja. Nikt tutaj nie wierzy w zmianę, w tolerancyjne, bezpieczne społeczeństwo, gotowe przyjąć ich z powrotem. Jedynym wyjściem wydaje się kolektywny akt złożenia ofiary z siebie.  A zbiorowa śmierć nie jest przecież tak dotkliwa jak samotne życie.

Puszczańskie opowieści na podstawie opowiadań Waldemara Sieradzkiego, reż. zespół pod opieką Michała Jarmoszuka

Białostocki Teatr Lalek

7 i 8 sierpnia (piątek, sobota), godz. 21.00

Taras/ Szkoła Podstawowa nr 26, ul. Tatrzańska 40

Na końcu świata, bo tak się mówi o tym tajemniczym miejscu – gdzie wiecznie zabiegana ludzka stopa nie zostawiła swego śladu – następuje niezwykłe zjawisko. Raz na tysiąc lat spotykają się tam Dobre Duchy. Gdzieś w sercu pierwotnych lasów, w gęstwinach mroku pokłonią się najpiękniejszej i niczym nieskalanej dzikiej naturze. Czy wyjawi ona przed nimi swoje sekrety i tajemnice? Wyruszmy razem na wędrówkę w głąb najstarszej z puszcz – Puszczy Białowieskiej. Być może legenda krążąca od uroczyska do uroczyska zaczyna powoli umierać w ludziach. Być może, ale w Puszczy pozostanie ona wiecznie żywa.

Puszczańskie opowieści to projekt muzyczny, który narodził się ze współpracy niezależnej grupy teatralnej Kooperacja Flug oraz Białostockiego Teatru Lalek. W swojej strukturze łączy on ze sobą formę koncertu z teatralnymi środkami wyrazu. Teksty piosenek zostały oparte o legendy i opowiadania spisane przez Waldemara Sieradzkiego – wieloletniego nadleśniczego Puszczy Białowieskiej oraz Puszczy Knyszyńskiej. Muzyka zaś, a w zasadzie jej fundamenty powstawały podczas nocnych jam sessions.

fot. Marcin Oliva Soto

Las, reż. Angelika Pytel

Psychoteatr (Wrocław)

7 i 8 sierpnia (piątek, sobota), godz. 21.00

Podwórko/ ul. 3 Maja 27/31 (wejście od ul. Batorego)

„Melancholia jest jak szczelny koc, chroni ją przed podstępnym światem.”

Miasto, blokowisko, mieszkanie, łazienka, wanna... a w niej las. Na dziesiątym piętrze pewnego wieżowca dziewczyna zamknięta szczelnie przed światem w czterech ścianach; mówi, śpiewa, tańczy. Podgląda. Podsłuchuje. Staje przy oknie i patrzy na świat skrzący się neonami reklam. Wsłuchuje w zgiełk ulic. Patrzy na ludzi wychodzących codziennie z tego samego powodu, pospiesznie biegnących do pracy, zajętych, niedostępnych. Przytula się do szyby, która wyznacza przezroczystą granicę pomiędzy nią a ulicami, placami, wieżowcami, samochodami. Czeka. Nie może zasnąć. Kiedy nadchodzi noc miasto przed jej oczami zawala się a na jego zgliszczach wyrasta las. Wzywa, by się w nim zagubić, bo tylko tam, pośród dzikich drzew można poczuć ulgę i przestać czekać na jutro. A ty? Dokąd idziesz?

Monodram wokalno-aktorski Angeliki Pytel z autorskim tekstem, piosenkami i muzyką w elektronicznych aranżacjach Pawła Rycherta podejmuje aktualną i niełatwą problematykę depresji we współczesnym społeczeństwie. 

Stacja Bajek - spektakle dla najmłodszych widzów

Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku wg „Histoire du prince Pipo, de Pipo le cheval et de la princess Popi” Pierre’a Gripariego w przekładzie Grażyny Szadkowskiej, reż. Ewa Ignaczak

Teatr Stajnia Pegaza/ Teatr Gdynia Główna (Gdynia)

3 sierpnia (poniedziałek) godz. 17.00

Dziedziniec/ Urząd Miasta Gdyni, ul. 10 Lutego 24 (wejście od ul. 3 maja)

5 sierpnia (środa) godz. 17.00

Plac/ ZSCHiE „CHŁODNICZAK”, ul. Sambora 48

7 sierpnia (piątek) godz. 17.00

Taras/ Szkoła Podstawowa nr 26, ul. Tatrzańska 40

Jak znaleźć ukochanego, który pojawia się tylko w snach i jakim sposobem pokonać mocarnego smoka Tarabistraka?

Na te pytania będzie musiała znaleźć odpowiedź księżniczka Popi, główna bohaterka Bajki o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku. Dzielna i odważna księżniczka przemierzy świat w poszukiwaniu swojego wyśnionego ukochanego, księcia Pipo i trafi do Schroniska dla Zabłąkanych Dzieci, które wyjątkowo trudno opuścić. A na horyzoncie tej trudnej podróży czai się jeszcze…Smok. Bajka przybliży także postać ambitnego i surowego Króla, ojca Popi, który będzie chciał zmusić ją do wykorzystania unikalnego talentu. Odważna Popi może bowiem spełnić wszystkie swoje marzenia, o ile wystarczająco mocno o nich pomyśli. Historia długiej podróży Popi w sposób barwny pokaże dojrzewanie księżniczki, która pozna smak władzy i odpowiedzialności i przekona się o nieuchronności przemijania. Czy będzie gotowa, by stać się Królową?

Wyraźną zaletą bajki jest jej ton – opowieść stawia całkiem dorosłe pytania i ceniąc intuicję i mądrość dzieci nie boi się właśnie w taki sposób na nie odpowiadać. Taka forma sprawia, że opowieść staje się atrakcyjną propozycją dla całej rodziny. Tym bardziej, że na jej kartach dorośli znajdą wiele wyjątkowo aktualnych pytań i problemów.

Zuchwała historia zakurzonej półki , reż. Grzegorz Kujawiński

Teatr Gdynia Główna

4 sierpnia (wtorek) godz. 17:00

Dziedziniec/ Restauracja Oberża 86, ul. Starowiejska 30

6 sierpnia (czwartek) godz. 17:00

Taras/ 2 piętro Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

8 sierpnia (sobota) godz. 17:00

Podwórko/ ul. 3 Maja 27/3 (wejście od ul. Batorego)

W Krainie Poczytności, czyli świecie zamieszkanym przez książki, drgają kartki i trzęsą się ze strachu grzbiety. Bezlitosny i zyskujący popularność Tyran nawołuje do zniszczenia wszystkich dzieł o dobrym zakończeniu. Czy ktoś zdoła mu się przeciwstawić i przywrócić ład w krainie słowa?

Na czele książkowego ruchu oporu stanie Dziewczynka/ Książka, samotne dzieło, które nie pamięta swoich rodziców i pozbawione jest tytułu i zakończenia. W poszukiwaniu swojego finału odwiedzi Dom Spokojnej Starości dla Książek, poprosi o radę Encyklopedię i nawiąże kontakt z Bojownikami. To nie wszystkie wyzwania stające przed Dziewczynką, na starym papirusowym zwoju została bowiem spisana przepowiednia, która może mówić właśnie o niej. Czy Książce bez zakończenia uda się wypełnić przeznaczenie?

Aktorsko – lakowy spektakl, który mówi o odpowiedzialności, zachęca do samodzielnego myślenia oraz kwestionowania narzuconych zasad.

Wciągające niczym fascynująca lektura przedstawienie przypomni także słuszność przekonania, że nie warto oceniać książki po okładce.


Ze względu na restrykcje sanitarne wstęp na spektakle dla dzieci tylko pod opieką rodzica lub opiekuna.

Projekt finansowany przez Miasto Gdynia. Projekt objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Organizatorzy: Teatr Gdynia Główna, Fundacja Klinika Kultury

Partnerzy: Miasto Gdynia, Fundacja Klinika Kultury, Restauracja Oberża 86, ZSCHiE „CHŁODNICZAK”, Muzeum Miasta Gdyni, Szkoła Podstawowa nr 26 w Gdyni

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Obowiązuje ograniczona liczba miejsc. Obowiązuje maseczka lub przyłbica. 

Szczegóły na:

www.teatrgdyniaglowna.pl 

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

BLOG FESTIWALU: www.pociagdomiasta.blogspot.com

https://www.facebook.com/events/887660428368608/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne