EN

2.01.2025, 08:25 Wersja do druku

Gdańsk. Konkurs o Nowego Yoricka w ramach 29. Festiwalu Szekspirowskiego

Gdański Teatr Szekspirowski ogłasza nabór do konkursu o Nowego Yoricka. Partnerami konkursu są Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Konkurs jest częścią 29. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach 24 lipca – 3 sierpnia.

fot. Dawid Linkowski/mat. teatru

Konkurs o Nowego Yoricka skierowany jest do twórców i twórczyń debiutujących w polskim teatrze, w tym również do kolektywów artystycznych. Jego celem jest inspirowanie do czytania i wystawiania dzieł Williama Szekspira, poszukiwania w jego twórczości odpowiedzi na współczesne wyzwania oraz eksperymentowanie z nowymi formami teatralnymi.

Pomysłodawcą konkursu jest Łukasz Drewniak – krytyk teatralny, redaktor i selekcjoner konkursu o Złotego Yoricka, od lat związany z Festiwalem Szekspirowskim w Gdańsku.

W 2024 roku do konkursu wpłynęło aż 27 zgłoszeń od młodych reżyserów i reżyserek. Finalistów wskazali dyrektorzy teatrów współpracujących, w 2024 r. były to: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Laureatem został Alexander Dulak za projekt „Ekspedycja »Burza«”, wytypowany przez Teatr Studio w Warszawie.

W 2025 roku każdy z 3 zwycięskich projektów otrzyma dofinansowanie w wysokości 25 000 zł, a premierowy pokaz w formule “work in progress” odbędzie się w ramach 29. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

Scenami partnerskimi konkursu o Nowego Yoricka 2025 są: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Być albo nie być – to pytanie towarzyszyło mi codziennie przez ostatnie lata pracy w Słowaku. Nie było jednak zagadką Hamleta, a moją i wszystkich pracowników Słowaka, zastanawiających się nad przyszłością naszego Teatru. Teraz nasza sytuacja się uspokoiła, wzmocniła. Dlatego pora, by wrócić do Szekspira od strony artystycznej, dać go w ręce młodych twórców i wspólnie z nimi zastanowić się, co teraz jest w Polsce – do myślenia” – Krzysztof Głuchowski, Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

„W Kochanowskim od lat przyświeca nam idea teatru wielu głosów i różnych spojrzeń. W teatralnej twórczości interesują nas różne perspektywy i punkty widzenia, czego jednym z przykładów jest powołana w 2016 roku eksperymentalna scena Modelatornia, stanowiąca przestrzeń dla rozwoju, a także artystycznych poszukiwań młodych twórców i twórczyń. Drugim równie ważnym filarem naszej działalności, zarówno na poziomie kształtowania programu, jak i z perspektywy gospodarza Opolskich Konfrontacji Teatralnych »Klasyka Żywa«, jest promowanie współczesnych inscenizacji polskiej i europejskiej klasyki literatury w repertuarach współczesnych teatrów.

Stąd nasz udział w konkursie o Nowego Yoricka i zaproszenie reżyserek i reżyserów, znajdujących się na początku swojej pracy zawodowej do zmierzenia się z twórczością Williama Szekspira wspólnie z zespołem artystycznym naszego Teatru. Liczymy na odważne i współczesne propozycje, a także intrygujące i inspirujące spotkania!” – Norbert Rakowski, Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Ach, biedny Yorick! – wykrzykuje Hamlet, lamentując nad grobem ukochanego dworskiego błazna. Tymczasem okazuje się, że Yorick ma się świetnie i wkrótce odwiedzi Bydgoszcz! Jeżeli jest prawdą, że scena to miejsce nieustającego spotkania pomiędzy tradycją i nowoczesnością, otrzymaliśmy właśnie przepiękny prezent świąteczny! Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy dostał zaproszenie do kuratorowania spotkania pomiędzy Williamem Szekspirem, a wybraną w konkursie osobą u progu kariery reżyserskiej. Efektów wyglądamy niecierpliwie, licząc na mądry, przewrotny i aktualny efekt!” – Beniamin Bukowski, Dyrektor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Zgłoszenia przyjmowane są do 10 lutego 2025 r. pocztą elektroniczną na adres [email protected]

Regulamin konkursu: festiwalszekspirowski.pl.

MIĘDZYNARODOWE JURY
Organizatorzy Festiwalu podtrzymują tradycję, spektakle biorące udział w konkursie o Złotego Yoricka, Nowego Yoricka i SzekspirOFF oceniane będą przez jedno międzynarodowe jury.

O FESTIWALU

Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Trójmieście, organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense od 28 lat. Prezentowało się na nim ponad 250 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów. Pokazywano realizacje takich twórców, jak Peter Brook, Declan Donnellan, Luk Perceval, Romeo Castellucci, Elizabeth LeCompte, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Tiago Rodrigues, Jan Lauwers, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych (łącznie, podczas dotychczasowych edycji swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata). Festiwal jest międzynarodową platformą wymiany doświadczeń, praktyk teatralnych i dyskusji środowisk związanych z twórczością Williama Szekspira oraz fanów teatru. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku – jako jedyny festiwal z Polski i jeden z pięciu w Europie – otrzymał prestiżową nagrodę EFFE Award, przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA – European Festivals Association) we współpracy z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim.

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest to również wydarzenie w istotny sposób promujące Gdańsk i Trójmiasto na forum krajowym i międzynarodowym. Wyrazem tego jest, między innymi, zainicjowana w 2010 r. Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, zrzeszająca obecnie 12 partnerów z Polski, Niemiec, Węgier, Czech, Rumunii, Wielkiej Brytanii (2), Armenii, Danii, Macedonii Północnej, Serbii, Włoch, mająca swoją siedzibę w Gdańsku.

Festiwal Szekspirowski łączy prezentacje spektakli z całego świata z konkursami na najlepsze polskie spektakle szekspirowskie (konkursy o Złotego Yoricka i SzekspirOFF, od 2023 r. także konkurs o Nowego Yoricka), a także działaniami artystycznymi, edukacyjnymi, warsztatami i spotkaniami z twórcami z różnych stron świata.

Organizatorami Festiwalu Szekspirowskiego są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.

Więcej informacji: festiwalszekspirowski.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany