28.12.2020, 09:01 Wersja do druku

Gdańsk. Zmarł Jerzy Gajewski, przedsiębiorca i mecenas kultury

fot. mat. teatru

Jerzy Gajewski zmarł w wieku 70 lat. Jako twórca i prezes Grupy NDI przyczynił się do rozwoju nowoczesnego budownictwa w Polsce. W Gdańsku zbudował m.in. Teatr Szekspirowski.

Jerzy Gajewski był wybitnym pomorskim przedsiębiorcą i menedżerem. Założył Grupę NDI i był jej prezesem. Spółki Grupy NDI w ciągu ostatnich 30 lat zrealizowały wiele ważnych inwestycji w Polsce, m.in. północny odcinek autostrady A1, rewitalizację centrum Sopotu, budowę hoteli Sheraton, Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, projekty hydrotechniczne, infrastrukturalne oraz kolejowe i tramwajowe.

Twórca Grupy NDI urodził się w Gdańsku. Tu ukończył Politechnikę Gdańską. W latach 1977-90 pracował w Iraku i Kuwejcie. W 1991 r. założył firmę NDI SA, która dała początek Grupie NDI.

Spółki Grupy wielokrotnie zdobywały prestiżowe wyróżnienia biznesowe, w tym Diamenty Forbesa, a sam Jerzy Gajewski również wielokrotnie był nagradzany za swoją działalność biznesową. W 2013 r. został laureatem Złotego Oxera, nagrody Pracodawców Pomorza przyznawanej za podejmowanie najtrudniejszych wyzwań w budownictwie i wychodzenie w swojej działalności poza utarte schematy.

W 2016 r. otrzymał nagrodę specjalną Budowniczy Pomorza za całokształt osiągnięć i wybitne usługi w procesie pozytywnego zmieniania społeczno-gospodarczego Pomorza. W 2017 r. uhonorowany został tytułem Polskiego Herkulesa przyznawanym przez Radę Programową Builder za szczególne dokonania dla rozwoju nowoczesnego budownictwa w Polsce oraz wyjątkową postawę zawodową.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Nie żyje Jerzy Gajewski. Wybitny przedsiębiorca z Pomorza, twórca Grupy NDI

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Trójmiasto online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.