EN
2.01.2023, 12:38 Wersja do druku

Gdańsk. Yaroslav Shemet dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej

Yaroslav Shemet, dyrygent młodego pokolenia, od stycznia 2023 roku obejmuje funkcję zastępcy dyrektora ds. muzycznych w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/mat. teatru

To ważny krok – mówi Romuald Wicza- Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej. Po udanych premierach takich jak „Aida”, „Król Roger” czy „Don Kichot” w minionym roku, nadchodzi czas na nowe doświadczenia. Tak duża i istotna w regionie instytucja kultury, jaką jest jedyna na Pomorzu opera, wymaga najlepszych i zaangażowanych artystów i manadżerów, którzy swoją pracą wzmocnią nasz zespół. Jako dyrektor jasno chciałbym zaznaczyć, że obecność maestro Shemeta będzie dla nas wsparciem i zapewni jeszcze lepsze efekty podejmowanych działań, a przed nami kolejne lata organizacyjnych i artystycznych wyzwań.

Yaroslav Shemet to jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia. Mając jedynie 26 lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej, jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w Instytucie Dyrygentury.

Koncertował z zespołami na całym świecie, m.in.: Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, Staatstheater Braunschweig, Sinfonia Varsovia, NFM Filharmonia Wrocławska. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre czy Harbin Opera House, a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i Hong Kongu. Jako kierownik muzyczny zadebiutował w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w 2018 roku w produkcji „Poławiacze pereł” Georges’a Bizeta. Od 2021 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej. Od stycznia 2023 roku będzie dzielił swoje obowiązki pomiędzy Katowice a Gdańsk.

Z Operą Bałtycką jestem związany od kilku lat. To tu, w roku 2018, debiutowałem w roli kierownika muzycznego „Poławiaczy pereł”. Nasza współpraca zacieśniła się w tym roku przy okazji premiery opery „Król Roger”. Cieszę się, że teraz stanę się częścią zespołu Opery Bałtyckiej. Jestem przekonany, że nasza współpraca zaowocuje wieloma artystycznymi osiągnięciami – mówi Yaroslav Shemet.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany