EN

27.03.2023, 19:07 Wersja do druku

Gdańsk. Wręczono nagrody dla twórców teatru

Trzy spośród przyznanych w poniedziałek Nagród Teatralnych Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymał spektakl „1989”. Wyróżniona została zarówno reżyserka - Katarzyna Szyngiera, jak i sam spektakl, który jest koprodukcją Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

„1989” / fot. Bartek Barczyk / mat. teatru

Inne aktualności

Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowała w poniedziałek, w Światowym Dniu Teatru, nagrody wybitnym artystom wręczyli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Za muzyczną oprawę uroczystej gali w Starej Aptece, którą prowadzili Karolina Kowalska i Robert Ciszewski, odpowiadali młodzi adepci II roku Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego z Gdyni. Prezentowany repertuar był przedpremierową zapowiedzią koncertu "Whitney Houston Jazz".

Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za 2022 rok otrzymali: Marcin Zawicki - za scenografię do spektaklu "Zmień się!" w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich w Miejskim Teatrze Miniatura; prof. dr hab. Leszek Skrla - za rolę męską w spektaklu operowym "Król Roger" w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz Katarzyna Szyngiera - za reżyserię spektaklu "1989" (koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego).

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana jest od 2008 roku. Otrzymują ją autorki i autorzy najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych, stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Przyznawane są trzy równorzędne nagrody indywidualne. Laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska to 10 tys. złotych brutto dla każdego z laureatów. Łącznie z dzisiejszymi nagrodzonymi uhonorowano dotąd łącznie 45 twórców teatralnych.

Nagrodą Specjalną uhonorowano koprodukcję Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - "1989" w reżyserii Katarzyny Szyngiery.

fot. Renata Dąbrowska / mat. teatru

Podczas uroczystości przyznano też Nagrody Teatralne Marszałka. Przyznawane są trzy nagrody indywidualne dla wyróżniających się artystów, nagroda dla młodego artysty dedykowana pamięci prof. Jana Ciechowicza oraz nagroda honorowa za Przedstawienie roku.

Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2022 otrzymali: Krzysztof Babicki - za reżyserię spektaklu "Pułapka" Tadeusza Różewicza w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni; Grzegorz Gzyl - za kreację weneckiego doży Urgentino w spektaklu "Sceny z egzekucji" Howarda Barkera w reżyserii Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz Filip Michalak - za warsztat aktorski i pełnię energii scenicznej w spektaklu baletowym Ludwiga Minkusa "Don Kichot" w choreografii Izabeli Sokołowskiej-Boulton i Wojciecha Warszawskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza - teatrologa, literaturoznawcy trafiła do Pawła Pogorzałka, którego uhonorowano "za zróżnicowaną, błyskotliwą i precyzyjnie poprowadzoną aktorską kreację Juliusza Słowackiego w spektaklu Koło Sprawy Bożej Konrada Hetela w reżyserii Radka Stępnia w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku".

Honorową Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku przyznano spektaklowi "1989" w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego została doceniona za "nieszablonowe, żywiołowe i spójne przypomnienie pozytywnego mitu". Nagrodą było dzieło sztuki autorstwa malarki i ilustratorki Marty Frej.

Źródło:

PAP