Inne aktualności
- Warszawa. Wojciech Trzciński odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis 19.12.2024 17:26
- Katowice. „Niedźwiedź Wojtek” – historia perskiego niedźwiedzia na scenie Teatru Śląskiego 19.12.2024 16:15
- Lublin. Reżyser i scenograf prof. Leszek Mądzik został honorowym obywatelem miasta 19.12.2024 13:07
- Warszawa. Spotkanie z Danutą Stenką i autorski wieczór Mariana Opani w Ateneum 19.12.2024 12:50
- Gdańsk. „Wspólny pokój” na deskach Teatru Wybrzeże – w piątek 19.12.2024 12:43
- Kraków. Groteska z nową siedzibą. Wesoła będzie drugim Broadwayem? 19.12.2024 12:20
- Bytom. Uczniowie Szkoły Baletowej przygotowują premierę „Calineczki” 19.12.2024 12:04
- Kraj. Szefowa MKiDN: projekt ustawy o zabezpieczeniu socjalnym artystów w procedurze wpisu do wykazu prac legislacyjnych RM 19.12.2024 11:48
- Szczecin. Rewia sylwestrowa w Teatrze Polskim 19.12.2024 11:45
- Białystok. Styczeń w Teatrze Dramatycznym 19.12.2024 10:47
- Siedlce. Z miłości do teatru. Podsumowanie festiwalu Sztuka plus Komercja 19.12.2024 10:30
- Kielce. Koncert Max Klezmer Band & Urszula Makosz w Teatrze Kubuś 19.12.2024 09:40
- Białystok. Lucyna Kozień żegna się z „Teatrem Lalek” 19.12.2024 09:28
- Warszawa. Otwarta Scena Instytutu Teatralnego. Start nowego projektu 19.12.2024 08:51
Dwa wydziały Uniwersytetu Gdańskiego - Filologiczny oraz Zarządzania oferują dwujęzyczne studia stacjonarne drugiego stopnia Zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych (ZaiKSS). To idealny wybór dla przyszłych menadżerów zainteresowanych sztuką. Kto marzy o pracy w teatrach, instytucjach kultury lub prasie kulturalnej, ma jeszcze szansę aplikować - nabór na rok akademicki 2023/2024 potrwa do środy, 13 września 2023 r.
Zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych - dla kogo takie studia?
- Dla osób aktywnych i kreatywnych - mówi dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, prof. UG, z Wydziału Filologicznego UG, Zakładu Dramatu, Teatru i Widowisk. - Dla osób z otwartą głową i otwartych na ludzi. Dla tych, którzy marzą o ciekawym zawodzie i dla tych, którzy marzą o niebanalnym miejscu pracy - takim, w którym co wieczór rozlegają się oklaski.
Kierunek Zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych oferuje wiedzę interdyscyplinarną, łącząc tak odległe żywioły, jak sztuka i biznes. Kształcenie obejmuje problematykę z zakresu zarządzania, marketingu i prawa (ukierunkowane na branżę sztuk performatywnych) oraz część artystyczną dotyczącą najnowszych trendów w twórczości scenicznej w Polsce i na świecie. Obie sfery są równoważne i w obu tych obszarach studia kładą nacisk na aspekt komunikacji, widzianej zarówno z perspektywy pracy menedżera (odziaływanie na pracowników, kontakt z otoczeniem społecznym, kompetencje językowe), jak też z perspektywy komunikacji sceny z widownią (różnorakie formy wyrazu artystycznego w spektaklu, dialog twórcy z widzem).
- Nasz absolwent to potencjalnie manager w teatrze, w placówce kultury, w agencji artystycznej, koordynator projektów artystycznych i wydarzeń, ale także specjalista w dziedzinie promocji, marketingu i PR - tłumaczy prof. dr hab. Mirosława Modrzewska z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, Zakładu Badań nad Sztukami Scenicznymi.
ZaiKSS łączy sztukę i biznes, wiedzę teoretyczną z praktyczną
Program studiów “Zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych” opracowali teatrolodzy z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego - Zakładu Dramatu, Teatru i Widowisk i Zakładu Badań nad Sztukami Scenicznymi - wraz z ekonomistami z Wydziału Zarządzania UG. Współpracę nawiązano też z teatrami trójmiejskimi. Studenci nie tylko podejmują więc samodzielne inicjatywy badawcze, ale też zdobywają praktyczne doświadczenie w wybranych przez siebie instytucjach artystycznych uczestnicząc w 100-godzinnej praktyce zawodowej.
- Współpracę nawiązaliśmy właściwe ze wszystkimi instytucjonalnymi i off-owymi teatrami w Trójmieście - zapewnia dr Katarzyna Kręglewska z Wydziału Filologicznego UG, Zakładu Dramatu, Teatru i Widowisk, a dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Katarzyna Grenda dodaje: - Możemy pomóc naszą wiedzą praktyczną zapraszając przyszłych absolwentów i studentów do nas, do wspólnych projektów. To są takie doświadczenia teatralne, których żadne studia teoretyczne nie dadzą. To trzeba przećwiczyć w praktyce. Ale też w teatrze nie można nabyć wiedzy, którą mogą dać praktycy nauczający na uczelni.
ZaiKSS - ważne informacje
Część zajęć prowadzona jest w języku angielskim. To szansa ma poznanie specjalistycznego języka, ale kandydaci muszą już znać język na poziomie B2 czy C1. Doskonaleniu języka służyć ma specjalnie sprofilowany 120-godzinny kurs Communicative English for arts management.
Studia kończą się egzaminem magisterskim, a jeśli ktoś chciałby podjąć dalszą pracę naukową - może to zrobić, ponieważ wykładowcy zachęcają absolwentów kierunku do podjęcia też indywidualnych badań naukowych nad sztukami scenicznym w ramach studiów trzeciego stopnia (w Szkole Doktorskiej).
Seminaria dyplomowe prowadzone są zarówno w języku polskim, ja też angielskim i dają możliwość wyboru tematów albo z zakresu zarządzania, albo z teatrologii.
Co mówią o ZaiKSS studenci?
- Te studia dają ci nie tylko suchą wiedzę i umiejętności radzenia sobie z projektem artystycznym, ale również realne doświadczenie pracy z artystami - mówi studentka Weronika Dunst.
- Ważne jest zdobycie wiedzy, jakimi prawami rządzi się rynek kultury - przekonuje Weronika Żołędziowska. - Ta świadomość pozwoli nam na efektywne i prawdziwe zarządzanie instytucją.
Zakończenie rekrutacji: 13 września 2023.
Więcej informacji o kierunku i zasadach aplikowania znajdziesz tutaj.